קישורים מעניינים לסוף השבוע

ליו"ר הדירקטוריון של פלייבי, Simon Laffin, יש בלוג מעניין בשם Notes from a non-executive director, ויש שם כמה פוסטים מעניינים על התנהלות דירקטוריון בעת קבלת הצעות רכש, פלייבי הייתה בצומת כזה בפברואר ומרץ השנה ומעניין לאיזו קטגוריה נכללת הצעת הרכש שקיבלו מ Stobart Air.

ג'ואל גרינבלט, משקיע ערך מפורסם ואחד ממנהלי קרנות הגידור המצליחים בתקופתנו, התארח בפודקאסט של Barry Ritholts, הפריצה המשמעותית של גרינבלט הייתה בקרן Gotham Capital, אותה ייסד ב 1985. בעשור הראשון לפעילותה הקרן השיאה תשואה שנתית ממוצעת של כ 50%. לאחר מכן גרינבלט החזיר את ההון למשקיעים והפסיק לנהל כסף חיצוני עד 2009 כאשר החליט לקבל כסף חיצוני שוב. בראיון המצוין נוגעים בקריירה המוקדמת והמאוחרת של גרינבלט, למה סגר את הקרן למשקיעים חיצוניים ולמה פתח אותה מחדש למשקיעים חיצוניים כעבור 14 שנה, איך בכלל עושים 50% בשנה במשך עשור ועוד. הרבה חכמת חיים והשקעות עולה במהלך השיחה, בקיצור שמיעה מומלצת ביותר.

גרינבלט הוא גם מחברם של מספר ספרים, שניים מהם משפיעים מאוד בתחום ההשקעות. הראשון הוא הספר בעל השם הלא מרשים
" You can be a stock market genius", שהכותרת לא תטעה, בספר גרינבלט מסביר חלק מהטכניקות והגישות אשר סייעו לו להגיע לתוצאה של 50% לשנה והוא ספר שכדאי לקרוא.
ספר נוסף שגרינבלט כתב, אשר זכה לתפוצה רחבה אף מעבר לקהילת ההשקעות, הוא " The Little Book That Beats the Market"
בו הוא מציג אסטרטגיית השקעות מבוססת נוסחה. לנוסחה הוא קרא בפשטות "נוסחת הקסם".
אחד המקומות בהם גרינבלט חיפש רעיונות טובים היה השקעה בספינאופים. בפשטות חברה ציבורית הופכת חטיבה, יחידה או מספר חטיבות בתוך החברה לישות נפרדת ועצמאית ומחלקת את המניות של הישות החדשה בצורת דיבידנד לבעלי המניות הקיימים.
ב You can be a stock market genius גרינבלט חשף לציבור את ההשקעה בספינאופים כאסטרטגיה היוצרת תשואה עודפת.
בגדול קיימים מחקרים המראים כי השקעה בספינאופים הביאה לתשואה שנתית עודפת של כ 10% מעל המדדים. הדינמיקה היא כזו: בעלי מניות של חברה X קמו בבוקר שאחרי הספינאוף עם מניות של חברה X לצד מניות של חברה Y אשר אותם קיבלו במסגרת הספינאוף. בעלי המניות של חברה X לא בהכרח רוצים להחזיק במניה Y לעתים כי הם לא מכירים אותה, לעתים כי אין להם מנדט להחזיק ב Y, נניח ETF שמחזיק ב X אבל מחויב למכור את Y שכן אינה חלק מהמדד אחריו ה ETF עוקב. דינמיקה זו, הנקראת לעתים Forced selling, יוצרת מצב בו מוכרים נאלצים למכור תוך הפגנת אדישות לערך הכלכלי של מניות חברה Y. בשלב מסוים Y מגיעה לתמחור מגוחך אשר מנותק מהערך הכלכלי שלה. כאשר "מר שוק" מתעשת מי שרכש את Y בהנחה ייהנה מתשואה משביעת רצון, זה הרעיון בגדול וגרינבלט הצעיר זיהה עיוות שוק זה וידע מצוין להפוך אותו לתשואה עודפת עבור המשקיעים שלו ולהון עבור עצמו.

דיון מעניין בנושא התוצאה של גרינבלט, ספינאופים ובכלל נמצא בבלוג של סטיבן גרינווד. גרינווד שואל האם גם כיום, מעל ל 20 שנה אחרי פרסום ספרו של גרינבלט, עדיין ניתן להשקיע בספינאופים ולצפות לתשואה עודפת? ואם התשובה היא לא אז מתי התרחש המפנה וההשקעה בספינאופים הפסיקה להיות כ"כ אפקטיבית?  התשובה מאוד מעניינת לטעמי.

לסיום, מעקב אחר הדרמה איטלקית החביבה על הבלוג, הדרמה היא המאבק על דירקטוריון טלקום איטליה ואסטרטגיית החברה. לאחרונה נתבשרנו על חקירתו של וינסנט בולור, בעל השליטה בוויונדי ובשרשור בעל המניות הגדול בטלקום איטליה. בולור נחקר בחשד למעשי שוחד המיוחסים לחברות בבעלותו באפריקה, זה לא משפיע ישירות אבל מחליש את עמדת וויונדי במאבק על הדירקטוריון מול קרן אליוט והממשלה האיטלקית, האירוע הזה בוודאי יספק הרבה כותרות בעתיד ובשאיפה תשואה משביעת רצון לבעלי המניות בטלקום איטליה.

קריאה והאזנה נעימה וכן סופ"ש נעים.

גילוי נאות: לכותב ולקרן אנפה קפיטל בניהול הכותב יש החזקה בחלק מהמניות המוזכרות בפוסט, אין לראות בכתוב בפוסט זה המלצה לרכישת נייר ערך, נא לקרוא את הפטור מאחריות.

 

תגובה אחת

  1. תודה רבה אייל!

התגובות סגורות