Flybe to the moon

הפוסט פורסם במקור "בבלוג של מר שוק" ב 22.04.2016.
 

תמצית הרעיון

 

פלייבי הינה חברת תעופה בריטית בעלת מודל ייחודי הנסחרת במכפיל 5 על רווח לאחר התאמות לשנה הפיננסית  אשר הסתיימה במרץ 2015   (השנה הפיננסית של החברה מסתיימת במרץ). זאת, בנוסף ליתרת מזומן נטו בסך 68 מיליון פאונד הופכת אותה לרעיון השקעה מעניין במיוחד, וזאת למרות הבעיתיות הידועה של השקעות בחברת תעופה.

 

"Now if I get the urge to invest in airlines, I call an 800 number, and I say: 'Hello, my name is Warren, and I'm an air-o-holic,'" Warren E. Buffett

 

רקע כללי ופעילות החברה

פלייבי הינה חברת תעופה בריטית המתמחה בטיסות אזוריות קצרות טווח (Regional Airline)
אסטרטגיית החברה ממוקדת בהפעלת קווי תעופה לערים קטנות אשר חברות התעופה המסורתיות אינן יכולות לתת להן מענה.
רוב קווי התעופה של פלייבי ממוקדים בערים בהן יש 40,000-60,000 נוסעים שנתית, היקף פעילות זה מצדיק הפעלת טיסה אחת או שתיים ליום (וזה מה שמונע מהחברות המסורתיות להתחרות על סגמנט זה).
בהלימה לצורך התפעולי לשרת ערים קטנות יותר עיקר צי המטוסים אותו פלייבי מפעילה הוא מטוסי Bombardier Q400 בעלי קיבלות נמוכה יחסית המכילים 78 מושבים, מטוסים אלה זולים יותר לתחזוקה ממטוסי נוסעים המשמשים בקווי תעופה "רגילים" הנותנים מענה לערים מרכזיות, בנוסף השימוש במטוסים אלה מאפשר להגיע לנקדות איזון בתפוסת מטוס נמוכה יותר.

הטיסה הממוצעת בנתיב של פלייבי היא באורך 479 ק"מ ונכון לכתיבת שורות אלה ב 80% מהנתיבים אותם פלייבי מפעילה אין תחרות ישירה עם קווי תעופה אחרים, עיקר התחרות הוא מול אמצעי תחבורה אלטרנטיביים כגון רכבת, מעבורת או רכב. מעניין לציין שמחירי הטיסות בפלייבי תחרותיים לעומת אמצעי תחבורה אלה ובחלק מהנתיבים מהווים אלטרנטיבה זולה יותר.

 

הצעת הערך של פלייבי ללקוחותיה היא הגעה מהירה יותר וברמת נוחות טובה יותר מרכבת או רכב פרטי.
לדוגמא איש עסקים המעוניין להגיע מאברדין לבלפסט ולחזור באותו יום לביתו.
דוגמא נוספת יכולה להיות סטודנט אשר לומד באוניברסיטת דורהם בצפון מזרח אנגליה ונדרש להגיע לארוע משפחתי בדרום המדינה ומעוניין ולחזור באותו יום לקמפוס.
חלוקת הלקוחות העדכנית נראית כך: כ 50% נסיעות עסקיות, 25% נסיעות לביקור קרובים ובני משפחה
ו 25% נסיעות תיירות לחופש.

עד כאן נשמע כמו נישה מעניינת ובעלת פוטנציאל לרווחיות מספקת,  אבל הנהלת החברה ההיסטורית לא הצליחה להתחרות בהצלחה ולהשיג תשואה משביעת רצון על ההון.
בין השנים 1983 ל 2010 החברה הייתה בבעלות משפחת Walker, משפחת תעשיינים בריטית, ובבעלות המשפחה החברה הפכה לשחקן הגדול ביותר באירופה בנישה של חברות תעופה אזוריות, בשנת 2010 החברה הנופקה בלונדון ובשנת 2013, על רקע תוצאות דלות, הוחלט לבצע שינוי מנהיגות ולמנות מנכ"ל חדש.

 

כמה נתונים פיננסיים:

 

שווי שוק נכון לכתיבת שורות אלה- 125 מיליון פאונד, חוב 111 מיליון פאונד, מזומן 179 מיליון (כן,סך המזומן גבוה משווי השוק), הון עצמי 172 מיליון כאשר הנכס העיקרי במאזן הוא צי המטוסים*.
את שנת 2015 החברה סיימה בהפסד של 37.5 מיליון (השנה הפיסקלית מסתיימת ב 31.03)
בחציון הראשון של 2016 החברה הרוויחה 26.8 מיליון פאונד (ככלל החציון הראשון בשנה הוא חציון חזק משמעותית מהחציון השני).
תזרים המזומנים התפעולי ב 2015 היה 0.1 מיליון פאונד
בחציון הראשון של 2016 התזרים התפעולים היה 42 מיליון.
נכון להיום החברה מפעילה 149 נתיבים מ 62 שדות תעופה (34 בבריטניה ו 28 ב EU) באמצעות צי מטוסים הכולל 70 מטוסים מתוכם 49 מטוסי Q400.

  בפוסט הבא נכתוב על כניסתו לתפקיד של סעד חאמאד, המנכ"ל אשר מונה ב 2013 להוביל תוכנית Turnaround.

*הערה בנוגע להיקף המזומן כנגד החוב: מעל ל 75% מצי המטוסים מושכר בליסינג תפעולי ואינו בבעלות החברה, סך ההתחייבות הינו משמעותי ובביאור הרלוונטי בדוח הכספי של החברה היקף ההתחיבות עומד על כ 360 מיליון פאונד על פני מספר שנים ( לא מהוון) זוהי התחייבות חוץ מאזנית אשר מטופלת חשבונאית כהוצאה תפעולית ולא כחוב, אם היינו מתייחסים לליסינג התפעולי כחוב המשמעות היא כי יש להוסיף לסך החוב סכום בסדר גודל של כ 320 מיליון פאונד ובמקביל להוסיף לדוח רווח הפסד של החברה כ 80 מיליון פאונד בגין הוצאת הליסינג אשר נחסכה.

 

גילוי נאות: מחזיק  FLYB.

אין לראות ברשומה זו המלצה לרכישת נייר ערך כלשהו,אין ברשותי רשיון ליעוץ השקעות ואינני ערב לשלמות המידע או לדיוקו.

לפני ביצוע פעולות בשוק ההון מומלץ למשקיע לבצע מחקר בעצמו ולהגיע למסקנותיו הוא.

להבנתי, במסגרת מגבלות הרשות אין באפשרותי לענות על שאלות במסגרת הבלוג, ניתן לשלוח לי מייל.

התגובות סגורות