מתנקש, צייד, ארנבת

לי פרימן שואו (Lee Freeman-Shor ) הוא מנהל השקעות מוסדי בריטי, בשלב מסויים בקריירה שלו הוטל עליו לאתר מנהלי השקעות בולטים ולהקצות להם הון. הוא הקים קרן של קרנות ואיתר 45 מנהלי השקעות שונים אשר קיבלו בין 25 מיליון ל 150 מיליון דולר כ"א. הקצאת ההון באה עם תנאי אחד קשיח- כל מנהל השקעות נדרש להשקיע, בכל נקודת זמן,  רק ב 10 רעיונות ההשקעה הטובים ביותר שלו.

במהלך 7 שנים עקב פרימן שואו אחר תוצאות מנהלי ההשקעות, הוא קיבל חשיפה לאלפי רעיונות השקעה שונים של אותם מנהלים. בנקודה מסויימת הוא ניסה לחלץ מהנתונים תובנות בנוגע להצלחה וכשלון של משקיעים, הממצאים כוללים קטלוג של משקיעים לשלוש קטגוריות עיקריות להן קרא פרימן שואו "מתנקש, צייד וארנבת". פרימן שואו הגיע למסקנה שמנהלי השקעות אשר נכללים בקטגוריית המתנקש והצייד מצליחים לספק תוצאות טובות, באופן מעניין המתנקשים והציידים נוקטים בפעולות הפוכות לחלוטין בניהול פוזיציה. מנהלי השקעות שנכללים בקטגוריית הארנבת לרב נכשלים.

"מתנקש"- מנהלי השקעות שנכללים בקטגורייה הזו נוהגים לעבוד עם מנגנון Stop Loss,  אם רעיון השקעה פועל נגדם הם מוכרים בהפסד ולאחר מכן ממשיכים לרעיון הבא (פרימן שואו הזכיר 15%-20% כרף הפעלת מנגנון הסטופ לוס). מתנקש שמצליח לצמצם את הפסדיו ולתת לרעיונות הטובים שלו להבשיל בתוחלת יגיע תוצאה טובה.

"צייד"- צייד הוא משקיע אשר מבצע Averaging-down, כאשר רעיון השקעה פועל נגדו הצייד מגדיל את ההחזקה שלו ברעיון. פרימן שואו שם לב שמשקיע אשר נוקט באסטרטגיה כזו יכול להרוויח כסף גם אם רעיון ההשקעה לעולם לא חוזר למחיר הרכישה המקורי.

לדעתי משקיעי הערך ברובם יכנסו לקטגורית הציידים, בסופו של דבר משקיע ערך לרב רוכש מניות של חברות לא פופולריות. זו לא אמורה להיות הפתעה אם רעיון לא פופולארי הופך לזול יותר לאחר שהצייד רכש אותו. בגישה כזו חשוב מאוד להיזהר במיצוע מטה לחברות ממונפות, חברות עם חוב יכולות כמובן לפשוט רגל. בנוסף חשוב להיזהר ממיצוע מטה של מניות בחברה אשר המוצר שלה בדעיכה סקולרית (נניח חברה המייצרת תקליטי ויניל בסוף שנות ה 80 או תחילת ה 90).

"ארנבת"- המשקיעים להם פרימן שואו קורא ארנבות לא הצליחו להגיע לתוצאה משביעת רצון, הם לא מכרו רעיונות שמחירם ירד וגם לא רכשו מניות נוספות במחירים נמוכים יותר.כאשר מנהל השקעות הפגין תכונות של ארנבת, פרימן שואו נהג למשוך את הכספים שהוקצו לאותו מנהל השקעות.

 

אני מוצא שאלה תובנות די מעניינות.
בקישור אפשר לשמוע ראיון עם פרימן שואו מלפני מספר שנים, בנוסף הוא כתב ספר על ממצאיו.

 

תגובה אחת

  1. פוסט מעניין מאוד
    אני מתחבר לצייד, אבל בהחלט מבין את המתנקש.
    תודה רבה

התגובות סגורות