Flybe- a Turnaround plan

 

"Both our operating and investment experience cause us to conclude that turnarounds seldom turn"

וורן באפט, מכתב שנתי 1979

הפוסט פורסם במקור "בבלוג של מר שוק" ב 23.04.2016

האמירה של באפט מציגה את גודל האתגר הניהולי ועוגמת הנפש הפוטנציאלית למשקיעים בארועי Turnaround.
כפי שתארנו בפוסט הקודם, ההנהלה הקודמת בפלייבי לא הצליחה להציג ריווחיות משביעת רצון ובאוגוסט 2013 מונה Saad Hammad לתפקיד מנכ"ל .
חאמד צמח בחברת התעופה Easyjet ולאחר מכן עבר לעבוד בתחום ה Private equity, מעניין לציין כי הוא מונה לתפקיד באוגוסט 2013 והקדיש שלושה חודשים ללימוד המודל העסקי של חברות תעופה אזוריות ובניית תוכנית אסטרטגית אותה הציג בנובמבר 2013.

התוכנית כללה גיוס הון באמצעות הנפקת מניות בסך 150 מיליון פאונד בשוק ההון על מנת לחזק את המאזן וכן קיצוץ משמעותי בתקורות- הוא החליף 80% מהנהלת החברה, קיצץ משמעותית במצבת העובדים וכן פעל ליצור אחידות בצי המטוסים תוך שהוא מצמצם את כמות המטוסים אשר אינם מדגם Q 400 אשר מתאימים לאסטרטגיה התפעולית של החברה.
בנוסף החברה החלה לצאת מקווי תעופה לא ריווחיים וביצעה תהליכי אופטימיזציה למקסום הפעילות בקווים הקיימים והריווחים. בנוסף פעל חאמד להוצאת החברה מפעילות הפסדית ביחד עם פינאייר. כל זה לווה במיתוג מחדש של החברה וקמפיין שיווק חדש.

התוכנית מראה סימני הצלחה, ובמצגת האחרונה המסכמת את תוצאות פעילות החציון אשר הסתיים בספטמבר 2015 החברה מספקת מידע בנוגע לרווח פר מושב ולשיפור הניכר בין החציונים:

 

בשנה שהסתיימה במרץ 2015 לאחר נטרול הוצאות רה ארגון ו  "legacy issues"  הרווח המתואם הינו כ 16.6 מיליון פאונד בשנה (מכפיל 7.5 לשווי השוק הנוכחי ומכפיל 3.5 אם מנטרלים מזומן נטו):

 

 

 בנוסף  לדברי ההנהלה החברה השקיעה במהלך השנה כ 11 מיליון פאונד במיתוג מחדש של החברה ומודרניזציה של מערכות ה I.T הוצאות אשר לא נדרשות לחזור בשנים הקרובות.

שנת 2015 של החברה הסתיימה במרץ 2015 ועל כן נסתכל על החציון האחרון (הסתיים בספטמבר 2015) הרווח החשבונאי הינו 26.8 מיליון פאונד ואם נבחר לבחון את הדברים מזוית של תזרים מזומנים חופשי אז הוא עומד ע"ס 29 מיליון פאונד, חשוב לזכור כי חצי השנה שבין מרץ לספטמבר הוא החצי בו הפעילות העסקית משמעותית יותר, בהינתן שמדובר בנקודת איזון לחציון השני אז אנו מסתכלים על מכפיל 5, היה ויהיה הפסד בחציון השני אז המכפיל כמובן גבוה יותר.

מדוע ההזדמנות הזו קיימת?

אנו סבורים כי ההתמודדות עם אתגרים היסטוריים אשר הושארו על שולחנו של המנכ"ל כוללים מגוון רחב של הוצאות חד פעמיות כגון עלויות תחזוקת מטוסים אשר לא היו בשימוש (סוגייה אשר קיבלה פתרון סביר בחציון האחרון) או עלויות ההיפרדות מהפעילות בפינלנד,עלויות שיווק חד פעמיות גבוהות הקשורות לקמפיין המיתוג מחדש של החברה ועוד. סוגיות אלה מציגות תמונה עגומה בדוחות אשר מסתירה את כוח הרווח האמיתי של החברה.

בנוסף החברה נוהגת לגדר את עלויות הדלק שלה, ועל כן טרם "נהנתה" מהירידה במחירי הדלק אשר העולם חווה בשנה האחרונה, אבל גם ארוע זה "פתור" שכן החברה קיבעה חוזי גידור חדשים ברמות המחיר הנוכחיות ועל כן החל מסוף השנה הנוכחית החברה צפויה להינות מעלויות דלק נמוכות  ללא קשר לשינויים אשר יהיו בשוק הנפט העולמי.

ארוע נוסף הוא תהליך השקת קווי תעופה חדשים, החברה במקביל לסגירת קווים ללא היתכנות כלכלית פעלה גם להשיק קווים חדשים בערים בהם החברה סבורה כי יש פוטנציאל, לדברי הנהלת החברה תהליך "הבשלת" קו תעופה והגעתו לריווחיות אורך 18 חודשים, כך שבדוחות הנוכחיים קיימים מספר קווים הפסדיים אשר בעתיד יראו ריווחיות נאה או לפחות יגיעו לאיזון (ואם לא ייסגרו).

 

נראה כי במהלך החציון האחרון החברה הפעילה 28 נתיבים חדשים (149* 0.19):

 

ככל שהקווים הללו יבשילו (כלומר יעברו מהקטגוריה של נתיבים חדשים לקטגוריה להסופרת נתיבים בהם יותר מ 20% עליה בתפוסה) אנו צפויים לראות שיפור בדוח רווח הפסד ובתזרים המזומנים.

בתמצית אנו סבורים כי מגוון "החלקים הנעים" בתמונה גדול וממסך את כוח הרווח של החברה ובהמשך התמונה תתבהר ותציג ריווחיות משביעת רצון אשר תוביל למחיר גבוה יותר למניה.
בפוסט הבא נסקור את הסיכונים ונסכם את הדיון בנושא החברה.

 

גילוי נאות: מחזיק  FLBY.

אין לראות ברשומה זו המלצה לרכישת נייר ערך כלשהו,אין ברשותי רשיון ליעוץ השקעות ואינני ערב לשלמות המידע או לדיוקו.

לפני ביצוע פעולות בשוק ההון מומלץ למשקיע לבצע מחקר בעצמו ולהגיע למסקנותיו הוא.

להבנתי, במסגרת מגבלות הרשות אין באפשרותי לענות על שאלות במסגרת הבלוג, ניתן לשלוח לי מייל.

התגובות סגורות