FLYBE- סיכוי אל מול סיכון

בפוסט הקודם הצגנו את תוכנית ה Turnaround של סעד חאמד, מנכ”ל פלייבי החל מסוף שנת 2013, בנוסף הצגנו חלק מתוצאות התוכנית אשר לדעתנו כבר יושמה בחלקה והתוצאות צפויות לבוא לידי ביטוי בדוחות של השנים הקרובות.
כמו לכל השקעה להשקעה בפלייבי יש מגוון סיכונים :

סיכון משמעותי הוא כשלון ביישום התוכנית התפעולית, הצלחת מהלך Turnaround הוא ארוע דרמטי ולא פשוט לחולל כלל, מבקרים יכולים לטעון כי חאמד בכסא המנכ”ל כבר שנתיים וחצי וטרם ראינו פירות מוחשיים לכהונתו.
בנוסף ענף התעופה הוא ענף הידוע לשימצה בתור “משמיד ערך” ופלייבי לא חסינה.
התקפת הטרור בפאריז בשנה שעברה השפיעה על פעילות החברה וכלל החברה חשופה לסיכון הנובע מטרור וחשש מצד נוסעים לנוע בשדות תעופה.
קיימת חשיפה למגוון מרכיבים תפעוליים כגון שער הדולר או מחיר הנפט ואלה יכולים להעיב על פעילות החברה (כפי שמתרחש בתקופת הזמן הנוכחית).

סיכון תחרותי: היה ומתחרה יחליט להפעיל קווי תעופה אזוריים אין לפלייבי חסמי כניסה אפקטיביים ולמעשה הצלחה בתוכנית האסטרטגית יכולה פוטנציאלית להוביל ליצירת תחרות ישירה ברגע שיתגלה כי ניתן להפעיל קווי תעופה אזוריים ולהראות תשואה משביעת רצון על ההון.
בנוסף שיפור בתשתית תחבורת הרכבות בבריטניה או מתן סובסידיות לתעשיית הרכבת עלול לפגוע בריווחיות החברה.

חלק מהצעדים של החברה במסגרת התוכנית האסטרטגית מורכבים ליישום ובעלי פוטנציאל להשמדת ערך ולא בהכרח ליצירתו- המנכ”ל דיבר מספר פעמים על שאיפות להגדיל את כמות הקווים האזוריים של פלייבי ביבשת, שם התחרות היא מול שחקנים אירופאיים ובשווקים שונים מהשוק הבריטי ולא מובן כלל כי “הנוסחה” אשר פועלת בשוק הבריטי ניתנת להעתקה מוצלחת בשוק אחר.

בנוסף התוכנית להשיק קו שירות White label לעת עתה מציגה הצלחה מצומצמת (במהות מדובר בהפעלת קווי תעופה במיקור חוץ עבור חברות תעופה אחרות, הכוונה לתת מענה לקווי תעופה אזוריים והשיווק ייעשה ע”י חברות תעופה אשר תרכוש את השירות).
בקיצור, הרבה דברים יכולים להשתבש בדרך עבור המשקיעים.

מהו שוויה של החברה? ובכן הכל תלוי בהצלחת התוכנית האסטרטגית ובקצב יישומה, אם נניח כי פלייבי תצליח להתייצב על ריווחיות של כ 25-35 מיליון פאונד בשנה וצמיחה מתונה לעתיד הנראה לעין בשקלול המזומן העודף במאזן וחבילת השכר של המנכ”ל (הוא מקבל תגמול משמעותי בהינתן הצלחה במהלך ה turnaround)
אנו נקבל חברה אשר השווי הכלכלי שלה יכול לנוע בערכים שבין 250-350 מיליון פאונד (שווי שוק נוכחי 125 מיליון).
צמיחה גבוהה יותר משמעה שווי גבוה יותר מצד שני היה והחברה תמשיך להציג הוצאות חד פעמיות הנובעות ממורשת ניהול גרועה לעולם לא נראה את פלייבי מגיעה לרמות מחיר אלה.

לסיכום השילוב בין חברת תעופה לתוכנית Turnaround לרב היה גורם לנו להמשיך ולחפש רעיונות השקעה במקומות אחרים אבל רמות תמחור אלה המשלבות חוסר אמון במהלך הבראה אשר בפועל כבר נותן את אותותיו יוצרים לדעתנו הזדמנות השקעה מעניינת.

קישורים:

פוסט ב VIC

פוסט מצוין של הבלוגר Red

מצגת H1 2016

Q and A with Saad Hammad
ראיון ב CNBC

ראיון נוסף

גילוי נאות: מחזיק FLBY.

אין לראות ברשומה זו המלצה לרכישת נייר ערך כלשהו,אין ברשותי רשיון ליעוץ השקעות ואינני ערב לשלמות המידע או לדיוקו.

לפני ביצוע פעולות בשוק ההון מומלץ למשקיע לבצע מחקר בעצמו ולהגיע למסקנותיו הוא.

להבנתי, במסגרת מגבלות הרשות אין באפשרותי לענות על שאלות במסגרת הבלוג, ניתן לשלוח לי מייל.

התגובות סגורות