שגריר בעקבות העסקה- האפסייד עלה, הדאון סייד קטן, למניה יש עוד דרך ארוכה

אתמול בבוקר התבשרו משקיעי שגריר בדבר הישג אסטרטגי לחברה בדמות השקעה חיצונית בסך 10 מיליון דולר בחברת הבת Go To Global. גוטו גלובל מוכרת בארץ תחת המותגים CAR2GO ואוטותל, ההשקעה משקפת לגוטו שווי חברה בסך 30 מיליון דולר. המשקיע הוא אדם נוימן, מייסדה ומנכ"לה לשעבר של WeWork, כעת לאחר ההשקעה בגוטו נוימן מחזיק ב-33% מגוטו ושגריר מחזיקה ב-54.2% מגוטו, לאחר העסקה החזקתה של שגריר בגוטו שווה כ-56 מיליון ש"ח.

אתמול טרם פתיחת המסחר שוויה של שגריר עמד על סך 81 מיליון ש"ח, לאחר הפרסום בדבר העסקה חלקה של שגריר בגוטו שוערך כאמור ל-56 מיליון ש"ח, מה שהשאיר שווי בסך 25 מיליון ש"ח לעסק הליבה, תמחור מגוחך להפליא בהתחשב בעובדה שעסק הליבה של שגריר מייצר לבעלי המניות כ-15 מיליון ש"ח תזרים מזומנים חופשי בשנה, התמחור בבוקר שיקף מכפיל של 1.6 לתזרים החופשי, כמובן שהשוק הגיב בעליות נאות והחברה סיימה את יום המסחר בעליה של מעל ל-30% במחירה, עלייה במחזור מסחר עצום שלא נראה במניית שגריר מזה זמן רב.

האם עלייה זו משקפת את השווי הכלכלי של שגריר? התשובה היא ממש לא, נכון למועד כתיבת שורות אלה מניית שגריר נסחרת במחיר 13 ש"ח למניה, לשגריר יש 8.25 מיליון מניות ועל כן שווי החזקתה בגוטו, בסך 56 מיליון ש"ח, שווה כ-6.8 ש"ח למניה. כאמור עסק הליבה לפי החישוב שלי מייצר כ-15 מיליון ש"ח תזרים מזומנים חופשי בשנה שהם 1.8 ש"ח תזרים חופשי למניה. נחבר את הקצוות בחישוב- גוטו שווה 6.8 ש"ח למניה ועל כן עסק הליבה מתומחר בשווי של 6.2 ש"ח למניה, עסק הליבה מרוויח 1.8 ש"ח תזרים חופשי למניה ועל כן מתומחר במכפיל 3.4.

זהו תמחור נמוך מאוד לכל הדעות, תמחור אשר לרב שמור לעסקים דועכים, עסקים ממונפים מאוד או עסקים אשר מתמודדים עם קושי דרמטי בעתידם הקרוב, זו ממש לא תמונת המצב בעסק הליבה של שגריר. חידשתם השנה את פוליסת ביטוח הרכב? חלק מהפוליסה כלל תשלום לספק שירותי דרך, יותר מ-50% מהישראלים אשר חידשו פוליסות שילמו לשגריר עבור חבילת שירותי דרך שנתית. שגריר היא השחקן הגדול בארץ בענף, זהו עסק תזרימי, מבוסס מנויים בחלקו, יציב מאוד, לא סיקליקלי, עסק אשר השפעת הקורונה עליו נמוכה, בקיצור- עסק הליבה הוא עסק איכותי. סקירה מעמיקה יותר על עסק הליבה אפשר לקרוא בפוסט "שוטר טוב, שוטר רע".

מה קורה מפה והלאה? נחלק זאת לעסק הליבה וקאר2גו, עד כה עסק הליבה השתמש בתזרים המזומנים שלו למימון פעילות קאר2גו, מגמה זו הסתיימה כעת, כיצד אני יודע? כי זה מה שההנהלה אמרה לעיתונות הכלכלית (מקור):

כעת לשגריר תזרים מזומנים, בסך כ-1.8 ש"ח למניה, אשר פנוי לחלוקת דיבידנד או עבור רכישות אסטרטגיות או אולי אפילו תוכנית בייבק אם מחיר המניה בבורסה ימשיך להיות מנותק לחלוטין משווי כלכלי הגיוני, השוק להערכתי יתמחר זאת בעתיד הקרוב.

מה לגבי גוטו? לגוטו יש הרבה "Haters" ויש הרבה משקיעים אשר מפקפים במודל העסקי, עם זאת זו חברה אשר בארבעת הרבעונים האחרונים ייצרה הכנסות מכובדות בסך 47.5 מיליון ש"ח. ההון החדש אשר הושקע בחברה ינותב כעת להקמת מערך בעיר אירופאית מרכזית, אתם מוזמנים לעשות מחקר קצר בגוגל על הענף והחלל העסקי של שיתוף רכבים באירופה, אלה חלק מהשחקנים אשר תתקלו בהם:

 • Getaround – שחקן אמריקאי אשר החל לפעול בשנת 2011 והתרחב לאירופה, הרעיון העסקי להבנתי דומה ל-Airbnb, גטארונד במקור היא פלטפורמה אשר מחברת בין בעלי רכבים לשוכרי רכבים ומאפשרת השכרה לפי שעות. בין המשקיעים הבולטים בחברה הם סופטבנק (שגם היו המשקיע הבולט ב-WeWork של אדם נוימן זאת  באמצעות קרן הון הסיכון של סופטבנק, קרן וויז'ן). באפריל 2019 גטארונד ביצעו רכישה אסטרטגית של שחקן צרפתי בענף עבור 300 מיליון דולר.
 • Ubeeqo– שחקן אירופאי אשר החל לפעול בשנת 2008, בבעלות חברת השכרת הרכב הצרפתית יורופקאר ופרוס ב-8 ערים מרכזיות באירופה.
 • מגוון שירותי שיתוף רכבים בבעלות חברות הרכב כגון Wible של קיה, FREE2MOVE של פג'ו (PSA), WeShare של פולקסווגן ועוד מספר שחקנים בבעלות חברות רכב.
 • שחקנים כגון Vulog אשר מתמקדים בצד התוכנה והפלטפורמה עבור חברות שיתוף רכבים, גם לגוטו להבנתי יש פעילות מסוג זה.

אני לא מתיימר להיות מומחה לשיתוף רכבים או למה שקורה בחלל המאוד פורה הזה בעולם ההון סיכון, הנקודה היא שזה עולם אשר פועלים בו מספר שחקנים ממומנים היטב אשר מאחוריהם משקיעים בעלי כיסים עמוקים מאוד, זהו חלל תחרותי בו כבר יש לנו היסטוריה של מיזוגים ורכישות בהיקפים של מאות מליוני דולר. גוטו כיום, עם ת"א ומלטה כערים בולטות יושבת על נדל"ן איכותי עבור שחקני שיתוף הרכב האירופאים.

אסטרטגית לגוטו יש כעת את ההון הדרוש לפרוס מערך שיתוף רכבים בעיר נוספת, עיר אירופאית מרכזית (אני מהמר על אמסטרדם), הצלחה במהלך כזה תוביל באופן טבעי לעלייה בשווי החברה, אפשר לטעון כי בעוד כשנתיים לגוטו תהיה אפשרות להמשיך בסבב גיוס נוסף אשר יממן פריסת מערכים בערים נוספות, אופציה נוספת אשר תיפתח לגוטו היא אקזיט באמצעות מכירה לקונה אסטרטגי, יהיה מן האירוניה אם בעוד שנתיים גוטו, אשר אחד המשקיעים בה הוא אדם נוימן, תימכר לגטארונד אשר סופטבנק היא בין בעלי המניות שלה (באמצעות וויז'ן פאנד להערכתי). עוד הערה בנדון: בהחלט ייתכן גיוס הון נוסף כבר שנה הבאה לטובת פריסה בערים נוספות.

כמה מילים על המעורבות של אדם נוימן– נוימן כאן הוא בכובע של משקיע פיננסי, בעלי השליטה בגוטו ממשיכים להיות שגריר ובשרשור DBSI אשר שולטים בשגריר, את החברה ממשיך לנהל גיל לייזר ובמובן זה דבר לא השתנה מבחינת המשקיעים. לטוב ולרע נוימן מזוהה עם מושג הכלכלה השיתופית וסביר מאוד להניח כי יהיה ביכולתו לתרום ולסייע לחברה, בוודאי בכל הקשור לגיוסי הון עתידיים, בתרחיש החיובי המעורבות של נוימן תהווה מכפיל כוח משמעותי לחברה.

לסגור את הקצוות וכמה מחשבות על התמחור– אחד החששות המרכזיים של המשקיעים היה הסיכון ששגריר לנצח תצטרך לתמוך בגוטו וכל התזרים החופשי ינותב לשם, חשש זה ירד כעת מהפרק, גוטו זכתה במשקיע אסטרטגי ויש בידה הון למימון המשך התרחבות וצמיחה. עדיין קיימת האפשרות שבעתיד גוטו תיכשל ושוויה יהיה נמוך מאוד או אולי אפסי, אבל נכון להיום, עם מספר מערכים פועלים, הסבירות לכך נמוכה.

סבירות גבוהה יותר היא שגוטו תבנה מערך שיתוף רכבים בעיר אירופאית מרכזית ושוויה ימשיך לעלות, לאחר פריסת מערך בעיר אירופאית מרכזית, בהתאם להצלחה, קיימת אפשרות למכירה אסטרטגית בשווי גבוה בהרבה, אפשר לחשוב במונחים של 80-100 מיליון דולר שווי לגוטו בתרחיש זה. בנוסף קיימת אפשרות להמשיך ולפתח את הפעילות ולפרוס בערים נוספות, מה שיצריך סבבי גיוס הון נוספים. מה שיפה בכל הסיפור הוא שמרמת המחיר הנוכחית של מניית שגריר בשביל לעשות כסף לא צריך לבנות על אף הישג הירואי בגזרת גוטו.

המספרים פשוטים– עסק הליבה מייצר כ-1.8 ש"ח תזרים חופשי למניה, זהו עסק איכותי הראוי למכפיל דו ספרתי גם בעולם תמחור החסר השגרתי של מניות היתר בבורסה בתל אביב. מכפיל 10 יוביל אותנו לשווי של 18 ש"ח למניה לעסק הליבה, מכפיל 12 ייתן לנו שווי של 21.6 ש"ח למניה לעסק הליבה. בהתאם לעסקה עם נוימן שווים של מניות גוטו אשר בידי שגריר הנו כ-6.8 ש"ח למניה, לפיכך שווי של 25 ש"ח למניה הוא שווי סביר, נתון בולט מאוד לעומת מחיר השוק הנוכחי אשר עומד על 13 ש"ח למניה.

מי שילמד את ההיסטוריה של DBSI יגלה כי מדובר במשקיעים מיומנים ומקצועיים אשר מגיעים עם טראק רקורד מצוין של יצירת ערך בחברות אשר בבעלותם, התרחיש הסביר הוא יצירת ערך גם בשגריר, ערך אשר יתורגם לשווי מניה גבוה יותר בעתיד.

אני סבור כי במחיר הנוכחי אפילו עסק הליבה אינו מתמוחר בשווי הוגן, תרחישים הכוללים הישגים נוספים עבור גוטו באירופה מגיעים כעת כאופציה ללא תשלום. אני נמנה על בעלי המניות של שגריר כבר מספר שנים, כבעל מניות שמחתי מאוד על העסקה וההישג אתמול, במקביל לא מכרתי מניה אחת וגם אין לי כל כוונה למכור כל עוד שגריר נסחרת בדיסקאונט עצום לשוויה הכלכלי ההגיוני, לטעמי שגריר היום במחיר 13 ש"ח למניה זולה משמעותית ומסוכנת הרבה פחות משגריר שלשום במחיר 9.85 ש"ח למניה.

גילוי נאות: קרן אנפה קפיטל בניהולי מחזיקה במניות שגריר אנו עלולים למכור מבלי להודיע בבלוג בכל רגע נתון, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, על הקורא להניח כי כל מה שנכתב, נכתב מפוזיציה. אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, אם מצאתם טעות בכתוב אתם יותר ממוזמנים להאיר את עיני, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי. נא לקרוא את הפטור מאחריות.

מדיניות תגובות: אני מתעקש להקפיד בבלוג על תרבות דיון מכבדת ובוגרת, תגובות תוקפניות, מתלהמות וכן הצעות שיווקיות מכל סוג שהוא לא יאושרו.

4 תגובות

 1. אתה אופטימי מאד לגבי גוטו. היא מתחרה מול כיסים עמוקים פי 10 ממנה שיכולים למחוק אותה בשניה. בנוסף תלויה בגיוס נוסף תוך 1-2 שנם וכרגע שוק ההון סיכון מוקפא. עיין ערך גט-טקסי… שכחת שהיום בתעשיית ההיטק/קרנות אדם נוימן נחשב לפרסונה שנויה במחלוקת. לפחות כעת בישיבות יוגש אלכוהול ויעשנו (ע"פ פרסומים זרים…).

  • אתה מתמקד במה יעשנו בישיבות ומפספס את המהות- במחיר המניה הנוכחי עסק הליבה אינו מתומחר לפי שווי כלכלי סביר, גוטו מגיעה בחינם והישגים עתידיים נוספים בגזרתה, אם יהיו, הם אופציה שמגיעה גם היא בחינם.

 2. תודה רבה, נראת כמו הזדמנות מעניינת. תוכל להרחיב על הצמיחה הקיימת (או לא) בעסקי הליבה?

  • פירוט על עסק הליבה ניתן לקרוא כאן
   כעקרון שגריר הגיעה לתקרת זכוכית מבחינת צמיחת עסק הליבה והיא מוגבלת לגידול האוכלוסיה, הרכבים והנסועה בכבישי ישראל. התזרים שמתפנה כעת יאפשר גם לבצע רכישות אשר יהוו את התשתית לצמיחתה של שגריר ב-5-10 שנים הבאות, ראינו סנונית ראשונה לא מזמן בהכרזה על רכישת ווילשר.

התגובות סגורות