כמה מחשבות על הסרט "המייסד" – לחובבי היסטוריה עסקית וליזמים ברוחם

שבוע  שעבר צפיתי בסרט "המייסד" בכיכובו של מייקל קיטון, לדעתי זהו הסרט הטוב ביותר שראיתי בנושא יזמות ועל כן הוא ראוי לפוסט קצר בבלוג.
רשת מקדונלד'ס היא כמובן מותג מזון מהיר עולמי וגם מותג המושך אש וביקורת בגין מגוון רחב של סוגיות, המייסד מספר את הסיפור המרתק של ימיה המוקדמים של החברה וראשית תהליך התפשטותה ברחבי ארה"ב, הסרט נוגע בסוגיות כגון יזמות, הצלחה עסקית וכן דיון מעניין בשיטה הקפיטליסטית.
המייסד הוא ריי קרוק בגילומו של מייקל קיטון, ולמרות שם הסרט ותוארו הוא לא מי שייסד את רשת מקדונלד'ס אבל הוא האיש המכריע בתהליך הפיכתה לתאגיד ענק.
על נחישות
אנו פוגשים את ריי קרוק באמצע שנות החמישים כאיש מכירות הנע ברחבי ארה"ב, הוא מתפרנס ממכירת מכונות מילקשייקים לתעשיית ה Drive-Inn  אשר צמחה בשנים הללו, נראה כי הוא המעסיק של עצמו, יש משהו מעורר חמלה בדמותו בשנים הללו, הוא כבר לא איש צעיר, הוא בן 52, המוצר אותו הוא מקדם אינו נמכר בקלות, בלילה הוא ישן במוטלים זולים ומאזין לתקליטים העוסקים במוטיבציה ובנחישות, הוא מתרגל את פיצ' המכירות שלו מול הראי רק על מנת למצוא דלתות נטרקות בפניו…
בהמשך נגלה שזהו לא המיזם הראשון שלו ויש לו רקע יזמי נרחב (וכושל) אשר מעורר גיחוך לצד חיבה בקרב המעגל החברתי שלו.
נראה כי אינו עני, אבל בוודאי אינו אמיד,  יש לו משפחה וחיי מעמד בינוני אבל הוא רוצה הרבה יותר.
הנסיעה בכבישי ארה"ב והניסיון כספק של תעשיית ה Drive-Inn מובילה אותו לתובנות מעמיקות לגבי התעשייה, אנו רואים בתחילת הסרט חלק מהבעיות אשר ליוו את התעשייה בשנים הללו: למזון לוקח זמן רב להגיע לרכב של המזמין, פעמים רבות הוא מגיע קר, הדרייב אינים מושכים קהל לא פשוט לשירות של בני נוער ולעיתים גורמים עברייניים ועוד.
בשיחה אקראית למשרד הוא לומד כי מסעדת מקדונלד'ס מסאן ברנרדינו הזמינו שש מכונות לייצור מילקשייקים, הוא אומר למזכירה כי זו בוודאי טעות והוא יתקשר אליהם לברר, אין מה לשלוח שש מכונות, כאשר הוא מתקשר עונה לו אחד משני האחים מקדונלד, בעלי המסעדה, כי הם מבקשים שמונה מכונות לא שש. ריי קרוק מחליט שהוא חייב לנסוע לבקר אותם.

 

ריי קרוק

על זיהוי הזדמנויות והבנת ערך
הביקור הראשון של ריי במסעדה של האחים מקדונלדס הוא סצנה יפיפייה, האחים ויתרו על רעיון הדרייב אין והלקוחות מחנים את רכבם ועומדים בתור להזמנת אוכל מדלפק, התור ארוך אבל אישה העומדת מאחורי ריי בתור אומרת לו "אל תדאג, זה מתקדם מהר", הוא מגיע לקופה, אין הרבה אפשרויות בחירה בתפריט יש המבורגר, צ'יפס ושתייה, ריי מזמין ונדהם לגלות שהוא מקבל את הזמנתו מיד, הוא שואל את הקופאי מה עם סכום וצלחת, הקופאי מראה לו שהאוכל מגיע בשקיות נייר וכך אוכלים אותו, "איפה אני יכול לאכול את זה?" הוא שואל מופתע את הקופאי, "איפה שאתה רוצה, ברכב, בפארק…".
האוכל טעים, ריי אוכל ליד אם צעירה ובנה הקטן, הקהל במסעדת מקדונלד'ס הוא קהל של משפחות, ריי מבין כי האחים מקדונלד זיהו את הבעיות הקיימות בתעשיית הדרייב אין והצליחו למצוא להן פתרונות מבריקים, ריי יוצר קשר עם האחים מתוך מגמה להפוך לשותף שלהם, הוא מבין שיש כאן משהו בעל פוטנציאל אדיר והוא נחוש לקחת בו חלק, גם פה יש מכשולים האחים כבר נכוו משותפויות עסקיות והם לא מוכנים להיכנס להרפתקאות חדשות בנקל.

מסעדת מקדונלד'ס המקורית בסאן ברנרדינו, 15 סנט להמבורגר…

על חדשנות

האחים מאוד ידידותיים, הם יזמים באופיים והגיעו למסעדה אחרי מספר עסקים אשר היו בבעלותם, הם מאוד ממוקדים ביעילות ושיפור תהליכים, הם מספרים לריי על התהליך שעברו על מנת לזקק את הקונספט שלהם: לוותר על מלצרים, לצמצם את התפריט למספר פריטים, לבנות את המטבח כך שיעבוד כמו פס יצור (בעצם פורדיזם של הכנת מזון), הם Owner Operators מהזן המשובח ביותר, אחד האחים אף הגה את רעיון עיצוב הקשתות המפורסמות של מקדונלדס והוא מסביר מה ההיגיון העומד מאחוריהן, היגיון הכולל ניתוח שוק מבריק.
עבודת האחים יצרה בעצם את הבסיס לתעשיית המזון המהיר המודרנית.
ריי הופך לשותף של האחים כאשר באחריותו לפתח את המותג לרשת מסעדות אשר תצמח באמצעות זכיינים.

 

על מציאת האנשים הנכונים

הזכיינים הראשונים של מקדונלדס הם מכרים של ריי ממועדון הקאנטרי אליו הוא שייך, אלה אנשים אמידים ולא רעבים והמסעדות מתפקדות בצורה בינונית, ריי מבקר במסעדות ומזדעזע מהלכלוך ומחוסר עמידה בתנאי הזיכיון בדמות שינויים בתפריט, כאשר הוא מתעמת עם אחד מחבריו אשר השקיעו בזיכיון הוא אומר לו בפשטות כי עבורו זוהי השקעה אם היה רוצה להיות שם כל היום היה שולח קורות חיים לתפקיד טבח…
איש מכירות מגיע למשרד של ריי ומנסה למכור עותק מהודר של הברית החדשה למזכירתו, המזכירה לא רוכשת אבל ריי כ"כ מתרשם מהפיצ' שהוא רודף אחרי איש המכירות בדרך לחנייה ושואל אותו לשמו, לאיש קוראים בלום, ריי שואל אותו "אתה יהודי ומוכר כרכים של הברית החדשה?", "אני צריך לפרנס משפחה" עונה לו האיש, ריי מיד מגיב – "מה דעתך להיות זכיין?".
בסצנה הבאה אנו פוגשים את ריי מבקר במסעדה של בלום, העסק פועל כמו מכונה, אשתו של בלום עומדת בחוץ ומחלקת סוכריות מיקי מאוס לילדים הבאים עם הוריהם למסעדה, אלה האנשים שריי מנסה לגייס, רואים אותו הולך למפגשים של יוצאי צבא ומחפש אנשים טובים ורעבים להצלחה.

מערכות יחסים בין מייסדים ושותפים
במקביל הקשר עם האחים יודע עליות וירידות, האחים מעבירים את הידע לריי ודורשים שליטה מלאה על הקונצפט, ריי מרגיש כבול באמצעות החוזה הדרקוני איתם ובשלב מסוים נראה שהם מפריעים להתפתחות של הרשת ולחזון של ריי.
ריי גם מתקשה להרוויח תשואה על ההשקעה בשנים הראשונות עד אשר מפגש עם איש עסקים פיננסי אשר מצטרף לצוות של ריי מוביל לשינוי המודל העסקי: ריי מקים חברה אשר תרכוש את הנדל"ן עבור הזכיינים והזכיינים ישכרו את הנדל"ן מהחברה, זה מעצים את הקונפליקט עם האחים עד לפיצוץ הבלתי נמנע.

אמונה בדרך ולדעת להמשיך הלאה

שיחה קשה בין ריי לאחד האחים מובילה להתמוטטות של האח ואשפוזו, ריי מגיע לבקרם בביה"ח ואומר שהגיע הזמן להיפרד עסקית ומציע לרכוש את חלקם, הוא נותן להם שיק ריק ומבקש שיחזרו עם סכום אשר לדעתם הוגן, בסופו של דבר הוא רוכש מהם את העסק והזכות לשם ולהנפיק זיכיונות תמורת 2.7 מיליון דולר, אני סבור שזהו סכום גבוה עבור הרשת בשלב זה אבל נראה כי ריי מאמין כי זהו מחיר הוגן וזה ישתלם בהמשך.
גם השנים הראשונות בהן לא פעלו במודל עסקי של השכרת הנכסים לזכיין נראה כי ריי נלחם, בשלב מסויים הוא נאלץ למשכן את ביתו על מנת לקבל אשראי להרחבת הרשת.
האחים וריי נפרדים והסרט מזכיר אירוע במסגרתו מעבר לחוזה ההיפרדות הכתוב נראה כי ריי נתן הבטחה בדמות לחיצת יד לשלם לאחים תמלוגים מהכנסות הרשת, דבר שלא עשה.

 

לסיכום

סרט שיש לו אמירה מעמיקה ומעניינת על יזמות, על תעצומות הנפש ועל החזון הנדרשים בדרך, ההיסטוריה שהסרט מתאר לדעתי מאוד מעניינת ואישית לא הכרתי אותה כלל.
בנוסף יש בסרט אמירה מעודנת אשר מאוד אהבתי על השיטה הקפיטליסטית על הרוח היזמית והחדשנית לצד תופעות כגון תאוות בצע וכוחנות , באופן מעניין הסרט נמנע מהביקורת הרבה המקיפה את פעילות תאגיד מקדונלד'ס המודרני ובכך מאפשר לצופים להבין את העולם אשר בו פעלו היזמים המקוריים בחברה בתחילת הדרך בניתוק מהקונטקסט הביקורתי המודרני.
ריי קרוק הוא דמות מורכבת, הוא אדם חרוץ ובעל חזון אבל הוא גם לא היסס להפר את החוזה עם האחים מקדונלד ולהיות כוחני כאשר הרגיש כי יש בכך צורך (אבל במקביל שילם להם בגין חלקם בשותפות תשלום מאוד גבוה ביחס לרווחיות הרשת בשנות ה 60).
בקיצור צפייה מומלצת, מתנצל על הספוילרים.

 

3 תגובות

 1. צרלי מנגר

  תודה אייל על סקירת הסרט.
  גם אני ראיתי את הסרט לפני כחודש ובהחלט מסכים שמדובר בסרט מעולה. לדעתי ניתן ללמוד הרבה מההסרט ומהדרך של ריי. הנה תמצית מהתובנות שניתן לקחת מהסרט :
  – העסק נהיה רווחי רק כאשר שמע לעצת היועץ
  הכלכלי שלו אשר השכיל להבין שמדובר בעצם בעסק נדל"ן .
  – ברגע שמבינים שמדובר על עסק נדל"ן צריך לשים לב ל-3
  נקודות עיקריות בסגירת זכיין חדש : מיקום , מיקום ושוב מיקום.
  – רעיון הזכיינות גם היום אחרי 50 שנה מאוד מתאים ליזמים שלא
  שלא רוצים או יכולים לפתח מוצר/רעיון חדש אלא לרכב על
  משהו שכבר מוכיח את עצמו (בארץ הדוגמא המובהקת לכך –
  ורטהיים וקוקה קולה).
  – אף פעם זה לא מאוחר מידי להצליח בטח שלא בגיל 52 …
  – לא מספיק שלעסק (במיוחד בתחילת הדרך) יש רעיון עסקי
  מוצלח, צריך גם ניהול איכותי ומודל עסקי מתאים.

  באופן כללי אני חושב שהסרט מוצלח גם בשל העובדה שהוא לא סרט אמריקאי קלאסי טיפוסי שמציג רק את התמונה הורודה אלא מציג את המציאות כמו שהיא עם כל גווניה. במציאות עם כל ההצלחה של ריי הוא היה חרא של בן אדם – חיזר אחרי אשה נשואה בזמן שהיה נשוי בעצמו ועשה הרבה דברים לא אתיים בלשון המעטה. לדעתי גם לחיצת היד הייתה במציאות והאחים בתמימותם (או טיפשותם) סגרו זאת כך.

  מחכה כבר לפוסט הבא 🙂

 2. הי צרלי, תודה, אני מאוד מסכים עם מה שכתבת.
  לא נכנסתי לכל הרזולוציות אבל בסרט אכן מתואר כי ריי לא היה נאמן לאשתו והוא חיזר אחרי אשה של זכיין שלו מה שבהחלט לא נותן לו ניקוד גבוה באתיקה…
  אני גם מאמין שלחיצת היד הייתה אירוע אמיתי שהוא התנער ממנו לאחר מכן ואולי אף יצר מצג המאפשר לו להתנער מהנושא בקלות.
  לגבי האחים- מניסיוני יזמים, מנהלים ואנשי עסקים לעיתים עסוקים כ"כ בתפעול השוטף וביום יום והחשוב מפנה מקום לדחוף כך שמרב עצים לא רואים את היער ואדם מהצד מסוגל לראות את התמונה המלאה והפוטנציאל כמו במקרה של ריי קרוק.
  היישום של הפוטנציאל זו כבר דרמה אחרת והיא מצריכה את תעצומות הנפש והנחישות אשר תוארה בסרט (כבר ציינתי שכדאי לראות? :-))

 3. הי,
  גם אני נהנתי מאד מהסרט ומקריאה קצרה בוויקיפדיה נראה שמר קרוק (ואשתו) תרמו את רוב הונם לקראת ולאחר מותו של ריי. אז אני לא חושב שהיתה פה חזירות לא הוגנת אלא פשוט הצלחה עיסקית כבירה

התגובות סגורות