מתנה לבוא האביב ועוד מספר קישורים

מתנה לאביב

הכתבה הבאה שופכת מעט אור על הדרמה מתחוללת בטלקום איטליה בימים אלה, מעבר לכך שיש עניין אישי שכן קרן אנפה קפיטל אותה אני מנהל מחזיקה במניות טלקום איטליה אני מוצא שכל ההתרחשות מרתקת:
טלקום איטליה היא שחקן הטלקום הדומיננטי באיטליה וברב המדינה היא השחקן היחיד עם רשת תקשורת קווית.
Vivendi, תאגיד צרפתי בבעלותו של המיליארדר Vincent Bollor, הוא בעל המניות הגדול בטלקום איטליה ועובדה זו הובילה בשנה שעברה להתערבות משמעותית של הממשל האיטלקי בחברה. טענת ממשלת איטליה היא כי הרשת הקווית היא נכנס אסטרטגי לאומי ובמבנה התאגידי הנוכחי זה לא חוקי כי חברה זרה תהיה בעלת השליטה בנכס זה.
חילוקי הדעות בין הנהלת ויונדי לממשלת איטליה הובילו לעזיבתו של מנכ"ל החברה ומינויו של עמוס גניש, איש ויונדי הישראלי, למנכ"ל. אחד הפתרונות אשר נמצאים על השולחן, ונראה כי הממשלה תקבל, הוא הפרדה של הרשת הקווית משאר טלקום איטליה, ייתכן באמצעות ספינאוף.
קיימות הערכות שהרשת הקווית שווה בנפרד את כל שווי השוק הנוכחי של טלקום איטליה כך שיש כאן מהלך בעל פוטנציאל להצפת ערך לבעלי המניות.
לקלחת רותחת זו הצטרפה בחודשים האחרונים אליוט, קרן אקטיביסטית (קוראי העיתונות הכלכלית בארץ יכירו אותם שכן הם גם בעלי מניות בבזק ופועלים מול דירקטוריון בזק). אליוט רכשו כ 5.7% מהמניות והודיעו כי ברצונם להוציא את חברי ויונדי הלא איטלקיים מהדירקטוריון וכן לקדם את הפרדת הרשת הקווית…להתגוששות התאגידית הזו על כיסא בדירקטוריון הצטרפה שבוע שעבר CDP, קרן השקעות בבעלות ממשלתית, אשר הודיעה על כוונתה העתידית לרכוש כ 5% מההון של טלקום איטליה וכן כי בכוונתם לרכוש את אותם 5% עד לישיבת הדירקטוריון הבאה ב 24.04…מחיר המניה הגיב בהתאם ובעלי המניות קיבלו מתנה נחמדה ואביבית (וככל הנראה יהיה פה אפקט שיימשך עד לישיבת הדירקטוריון הקרובה).
אני עוקב מקרוב ומאוד סקרן לגבי ההתפתחויות בדרמה האיטלקית הזו.
למי שרוצה להעמיק יותר על טלקום איטליה כתבתי עליה בעבר כאן וכן במכתבי אנפה קפיטל.

אדם לכל עת- Sergio Marchionne

פיאט קרייזלר הודיעו שבוע שעבר כי בכוונתם לבצע ספינאוף ל Magneti Marelli שהיא אחת מחטיבות החלפים בקבוצה. זהו אירוע אשר בעלי המניות המתינו לו זמן רב ואחד מהשלבים המתקדמים בתכנית החומש של סרג'יו מרקיאונה, המנכ"ל המרשים ורב הפעלים של פיאט. כאשר עוקבים אחרי מנהיגים עסקיים מגלים לעתים דמויות מרשימות ובעלות שיעור קומה אבל סרג'יו הוא בסדר גודל אחר.
אם אי פעם יעשו המשך לקלסיקת מנהל העסקים The outsiders לטעמי סרג'יו הוא מועמד מוביל להיכלל ברשימת המנכ"לים בספר זה.
בשיחת האנליסטים האחרונה סרג'יו דן בפרישתו הצפויה מהחברה ואחד האנליסטים הוותיקים אמר לו שכאשר הגיע ב 2004 לנהל את פיאט התייחסו אליו בצורה מאוד צינית, הוא הרי לא היה מנהל בתעשיית הרכב קודם ונתנו לו לנהל חברה בעייתית עם שווי שוק של 2 מיליארד דולר. כעת, כעבור 13 שנה, החברה נמצאת במקום אחר לחלוטין והקבוצה בכללותה (כולל הספניאופים) נסחרת ב 72 מיליארד דולר- פי 36 ב 13 שנה, זה בהחלט הישג ראוי אבל זה לא מסתיים פה, בזכות סרג'יו והצוות שלו לאלפי משפחות ברחבי העולם יש מקום עבודה (אני חושב שהאנליסט התייחס בעיקר לקרייזלר אותה רכשה פיאט ב 2009 בשיא המשבר הפיננסי ובנקודה בה קרייזלר הייתה במשבר קיומי). אני מצרף חלק מכתבה שעשו עליו בתכנית "60 דקות" ב 2012. ההתמקדות היא בהחלטה לרכוש את קרייזלר:

מומנטום

מומנטום עובד בהשקעות, זו עובדה ויש מספר מחקרים שתומכים בכך. בנוסף ישנם הרבה משקיעים שמתמקדים בהשקעות בהתבסס על מומנטום. אני מאז ומעולם מתקשה להתחבר לגישה, לרכוש נכס כי הוא מפגין תנודה חזקה במחירו כלפי מעלה מבלי להבין לעומק מהו הנכס שאני בעליו הוא מצב שלא מאפשר לי לפעול בנוחות.
Preston Pysh ושותפו Stig Brodersen הם יוצריו של הפודקאסט הפיננסי הבולט TIP והם ראיינו בפודקאסט משקיע מומנטום מוכר בשם Richard Smith. אני חושב שמעניין לשמוע כיצד חושב משקיע הפועל באסטרטגיה כזו ומה הם הדברים שהוא מחפש ונותן עליהם דגש.
היה מעניין גם לשמוע על "השקעתו" הטרייה בחברת טבע שהוא לא ידע להגות את שמה נכון (מה שרומז שבאמת אין לו מושג מה הוא רכש מבחינת פנדמנטלס, זה פשוט חיווי סטטיסטי שנותן לו סיגנל לקניה).
בכל מקרה האזנה מומלצת.

גילוי נאות: לכותב ולקרן אנפה קפיטל בניהול הכותב יש החזקה בחלק מהמניות המוזכרות בפוסט, אין לראות בכתוב בפוסט זה המלצה לרכישת נייר ערך, נא לקרוא את הפטור מאחריות.

 

2 תגובות

  1. רק לציין שריצ'רד בגדול ציין שהוא רוכש את המניה כי וורן באפט רכש אותה. אם אני לא טועה ראיתי התייחסות איפשהו של באפט שהוא לא יודע למה הוא רכש את טבע.

  2. היי דניאל נכון, הוא הסביר שהוא עוקב אחרי 15 משקיעים-מיליארדרים ובאפט הוא אחד מהם, העבודה שלו היא ככל הנראה סטטיסטית סביב תנודות במחיר.
    התייחסות כמו שציינת לפוזיציה של ברקשייר שבאפט אינו מעורב בה בד"כ מיוחסת למנהלי ההשקעות המנהלים חלק מכספי הפלוט של ברקשייר-טד וטוד.

התגובות סגורות