שוטר טוב, שוטר רע

  Things are not always what they seem; the first appearance deceives many
Plato

אני סבור כי באיתור רעיונות השקעה קיים מרכיב תבניתי מסויים, תבנית אחת כזו היא מצב שאני קורא לו "תאגיד טוב, תאגיד רע" וזה מחווה לקלישאה הקולנועית המוכרת "שוטר טוב, שוטר רע". זו תבנית שאני מרגיש איתה בנוח ובעבר סייעה לי לאתר מספר רעיונות השקעה מוצלחים.

הרעיון הוא שחברה ציבורית מאגדת בתוכה שתי יחידות עסקיות או יותר, היחידות שונות במהות פעילותן ופרופיל התזרים שמייצרת אחת היחידות מוסתר על ידי היחידה השניה. כאשר הפעילות של "התאגיד הרע" משתפרת או מופסקת זהו ארוע בעל פוטנציאל להצפת ערך. למה כל זה מעניין? כי שגריר פרסמה דוח רבעוני בחודש מאי ואני חושב שהשקעה בחברה כיום מתאימה לתבנית המדוברת.
שגריר שנוסדה ב 1984, היא השחקן הדומיננטי בשוק שירותי הדרך בישראל. עם כ 2.4 מיליון מנויים למגוון שירותים אשר מספקת חטיבת השירותים לחברות הביטוח בנוסף שגריר היא הבעלים של סטארט אפ טכנולוגי בתחום התחבורה השיתופית בשם קאר2גו.

עסק הליבה- יחידת שירותים לחברות ביטוח

שירותי דרך– זו הפעילות המרכזית של החטיבה, שירותי דרך וגרירה במקרים בהם רכב מעורב בתאונה או חווה תקלה טכנית, ניידות השירות של שגריר יודעות גם לספק שירותי תיקוני דרך פשוטים כגון החלפת גלגל, התנעה, החלפת מצבר וכדומה. שירותים נוספים כוללים שירותי הסעה למנוי ממקום הארוע, רכב חלופי, אחסנת רכבים, פריצה לרכבים ועוד.
השירות ניתן דרך מנוי אשר נמכר במסגרת רכישת\חידוש פוליסת ביטוח רכב. ערוץ ההפצה המרכזי הוא חברות הביטוח.
זהו עסק יציב, תזרימי, לא סיקליקלי ולטעמי איכותי, מעבר לדמי המנוי, בעת מענה לקריאות שירות, ניידות השירות של החברה מציעות למבוטחים לרכוש מוצרים, בדגש על רכישת מצברים חדשים.

משיחות שקיימתי לאורך השנים עם סוכני ביטוח, נראה שהם מעדיפים לראות בפוליסה חבילת שירותי דרך של שגריר. הסיבה די פשוטה: כאשר מבוטח נתקע עם הרכב\נקלע לתאונה הוא לעיתים מתקשר לסוכן ביטוח למשרד או לנייד, תאונות לא מתרחשות רק בשעות העבודה כמובן וכאשר למבוטח יש חבילת שירותי דרך של שגריר, לסוכן יש יותר שקט נפשי. שגריר היא השחקן הגדול בענף עם הפריסה הארצית הטובה ביותר, לרב הם מגיעים מהר יותר לקריאות שירות, בנוסף יש להם מוקד יעיל מאוד ביחס לשחקנים האחרים מה שבתורו גם מוריד חלק מהעומס הטלפוני מסוכן הביטוח. לא שוחחתי עם עשרות סוכנים בהיקף שמאפשר לבצע מדגם סטטיסטי  אבל אני כבר כמה שנים מנהל שיחות כאלה, זה אולי מעט אנקדוטלי אבל במובהק עולה כי השירות של שגריר עדיף על השירות שמספקים השחקנים האחרים בתעשייה.
יצא לי גם לדגום את מוקד השירות לאורך השנים, שיחות בשבועות רגילים וגם בחגים, ההתרשמות שלי היא שהמענה מהיר מאוד וגם ממוקד, מנסים להבין האם קריאת השירות כוללת גם צורך במכירת מצבר וכדומה. משיחות עם ההנהלה עולה כי שיפור במכירת מצברים (עם שירותים חדשניים כגון "מצבר עד הבית") צפויים לשפר את תוצאות הפעילות בתחום שירותי הדרך השנה.

דוד מיכאל משמש כמנכ"ל שגריר מתחילת שנה שעברה, חלק מהחזון הניהולי שלו כולל השקעה בדיגיטציה של המוקד וקריאות השירות, אני סבור כי השקעות אלה יעצימו את היתרון התחרותי של שגריר (למשל אפליקציה של שגריר בה מנוי יכול לפתוח קריאת שירות בעצמו, לראות היכן רכב השירות בזמן אמת ועוד). בנוסף אני מעריך כי השקעות טכנולוגיות אלה בהמשך יסייעו להורדת חלק מעלויות התפעול.

מרכזי שירות לרכב– שגריר מפעילה שמונה מוסכים המספקים שירותי פחחות, צבע, החלפת מראות, החלפת פגושים ועוד. השירותים ניתנים לבעלי רכבים אשר רכבם ניזוק בתאונות ומתוקנים במסגרת פוליסת ביטוח הרכב שלהם. בתחום זה בשנת 2018 היו מספר הישגים כגון הסכמים עם חברות ליברה ו Wesure להפניית רכבי מבוטחים לתיקונים במוסכי שגריר.
גם פה, שיחות עם גורמים בענף העלו כי קיים ערך מוסף להפניית רכב למוסך של שגריר, ה DNA של שגריר הוא שירות לחברות הביטוח, המוסכים של שגריר מיומנים בעבודה הבירוקרטית מול חברות הביטוח ומורידים מהסוכן חלק מהעומס והעבודה השחורה.
עם זאת זהו החלק המדשדש יותר בעסק הליבה, קיימת מגמה סקולארית מבורכת במסגרתה רכבים מבצעים פחות תאונות. טכנולוגיות כגון מובילאיי ואחרות מסייעות להקטין את הנזק שנגרם כתוצאה מטעויות אנוש בנהיגה, התוצאה הביטוחית היא כי בשנים האחרונות הנזק הממוצע בתאונה פחת. בנוסף, בעבר שגריר ושחקנים אחרים הורשו לתמרץ סוכנים להפנות רכבי מבוטחים לתיקון במוסכי החברה, כיום הרגולציה אוסרת על תמרוץ מסוג זה. שינויים אלה ואחרים ככל הנראה יגרמו בשנים הקרובות לקיטון משמעותי במספר המוסכים בישראל, קיימת פה גם הזדמנות ארוכת טווח עבור שגריר, ייתכן וחלק מהמוסכים ירצו למכור לשגריר את הפעילות במחיר אטרקטיבי.

ברקע לפעילות השירותים לרכב מתחולל מאבק בין חברות הביטוח לאיגוד המוסכים, כיום מבוטח אשר רכבו עובר תאונה יכול לבחור לשלוח את רכבו למוסך מורשה או למוסך פרטי, חברת הביטוח מתמרצת את המבוטח להשתמש במוסך מורשה באמצעות השתתפות עצמית נמוכה יותר. להבנתי באירופה זה לא המצב, באירופה חברת הביטוח היא אשר קובעת באיזה מוסך יבוצע התיקון. חברות הביטוח הישראליות רוצות לראות רגולציה דומה בארץ, מנגד איגוד המוסכים מעוניין לבלום התפתחות כזו. זה לא חלק מהתזה אבל אם הרגולציה תשונה לטובת חברות הביטוח זה ייתן רוח גבית משמעותית למרכזי השירות לרכב של שגריר.

שירותים לדירה– בעיקר שירותי אינסטלציה ותיקון נזקי מים בבתים ורכוש משותף, זהו תחום אשר לפי החישובים שלי הוא תחום הפסדי, שגריר נכנסה לתחום בנסיבות היסטוריות שאינן רלוונטיות לדיון הנוכחי, החל מסוף 2017 שגריר יוצאת מתחום זה, הצפי הוא כי עד סוף השנה פעילות תחום זה תיפסק לחלוטין, אנחנו צפויים לראות קיטון בכמות המנויים ובהכנסות החטיבה לצד עלייה ברווח הגולמי של כלל החטיבה (אם אני צודק והפעילות אכן הפסדית), כמו כן סביר כי יהיו במהלך השנה הוצאות חד פעמיות הקשורות ליציאה מהתחום.

פעילות החטיבה ושוויהבישראל הוערך כי בשנת 2017 היו כ 3.4 מיליון רכבים, הגיוני לצפות כי צמיחתה של חטיבת השירותים לחברות הביטוח תהיה בהלימה לגידול באוכלוסייה ובכמות כלי הרכב בישראל. עד כה החברה הצליחה להציג צמיחה גבוה יותר, צמיחה זו הושגה באמצעות חדשנות ופיתוח של שירותים נוספים, תוספות מהשנים האחרונות הם שירותי ביטוח להחלפת מראות ושמשות, הקמת פעילות שירותי דרך למשאיות ועוד. לסבר את האוזן ב 2004, כאשר DBSI רכשו את החברה הוערך כי היו לשגריר כ 700 אלף מנויים, לעומת 2.4 מיליון כיום. זהו גידול שנתי של כ 9%, אוכלוסיית ישראל כמובן לא צמחה ב 9% לשנה ב 14 השנים שעברו מאז.

במאזן החברה יש נכס מוניטין בגובה של כ 60 מיליון ש"ח ועל כן, אחת לשנה, החברה מזמינה הערכת שווי חיצונית להערכת שוויה של חטיבת השירותים לחברות הביטוח. הערכה זו מתבססת כמובן על שיחות עם ההנהלה ושואבת מידע מההערכות שלהם לשנים הבאות ולתקציב אשר אישרו בדירקטוריון לשנה הקרובה. ההערכה היא כי בשנת 2019 עסק הליבה ייצר כ 20 מיליון ש"ח תזרים מזומנים חופשי, המשמעות היא כ 2.4 ש"ח תזרים חופשי למניה, ביחס למחיר מניה עדכני העומד על 13.3 ש"ח, מדובר על מכפיל 5.5. כמובן שהאקסל סופג הכל, ייתכן מאוד והחטיבה לא תגיע ל 2.4 ש"ח תזרים חופשי למניה השנה, ועדיין זהו מכפיל נמוך.
כמה ישלם רוכש פרטי מיודע עבור עסק תזרימי, יציב, חזוי, לא סיקליקאלי עם עמדה דומיננטית בענף בו העסק פועל? אני חושב שמכפיל גבוה יותר.

למה זהו התמחור שאנו רואים בשוק?  התשובה היא "תאגיד טוב, תאגיד רע". תזרים המזומנים החופשי העשיר שמייצר עסק הליבה ממוסך ע"י ההשקעה המתמשכת בקאר2גו, סטארט אפ טכנולוגי בתחום התחבורה השיתופית. תמחור החברה הנוכחי רומז כי השוק מעריך את פעילות קאר2גו בשווי שלילי של כמה עשרות מיליוני ש"ח לפחות.
בפוסט הבא ארצה לכתוב על קאר2גו וההזדמנות שלדעתי קיימת במניית שגריר הכוללת את השילוב של עסק הליבה וקאר2גו.

 

 

גילוי נאות: לקרן אנפה קפיטל בניהולי יש החזקה במניות חברת שגריר, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי.
נא לקרוא את הפטור מאחריות.

 

 

 

 

 

 

4 תגובות

 1. הבהרה בנושא הגדרת מנוי, בעקבות משוב שקיבלתי:
  לשגריר יש כ 1.4 מיליון מנויים לשירותי דרך וגרירה, בנוסף יש כ 0.4 מיליון מנויים לשירות פנסים ומראות צד, סה"כ המנויים על כלל השירותים עמד ב 31.12.2018 על 2.4 מיליון . כאשר מבוטח יכול להיות מנוי למספר שירותים ועל כן הוא נספר יותר מפעם אחת בספירת המנויים.
  בדוח השנתי יש טבלה שמסכמת בצורה מאוד נוחה את הפרטים הללו (סעיף 6.2.1).

 2. לא הבנתי את נושא המרכזים לרכב, אם לכולם אסור לתגמל סוכן למה זה מקשה על התחום?

 3. תאורטית קיים חשש שמוסך פרטי יתמרץ מבוטח, אשר רכבו עבר תאונה, באמצעות שיתוף פעולה עם המבוטח, על חשבון חברת הביטוח. נניח יבצע תיקונים נוספים שלא קשורים לתאונה וישלח את החשבון לחברת ביטוח, ככה המוסך "מתמרץ" את המבוטח לפנות אליו.
  לא אומר לרגע שזה מה שקורה תמיד, אבל זו אפשרות, זו ככל הנראה הסיבה שחברות הביטוח היו רוצות להיות מקבלי ההחלטות בכל הקשור למוסך בו יבוצע התיקון (בהתאם לנורמה האירופאית).

 4. קיבלתי משוב לפוסט מאיש מקצוע מהתחום, שתי הערות להוספה:
  1. המתחרים של שגריר מוכרים חבילות שירותי דרך באמצעות סוכני ביטוח, שגריר מוכרת באמצעות חברות הביטוח עצמן מה שמספק לשגריר יתרון מול המתחרים.
  2. צי רכבי השירות של שגריר מתבסס בחלקו הגדול על רכבים של החברה בניגוד למתחרים שפועלים הרבה עם פרילנסרים, מה שמאפשר מוטת שליטה טובה יותר לשירות ולמכירות.

התגובות סגורות