"!You are invincible, boy"

"You are invincible, boy!"
האורקל מדלפי

ביוון העתיקה העיר דלפי הייתה משכנה של האורקל מדלפי, מגדת העתידות\הנביאה החשובה בתרבות ההלנית, אנשים בעלי שם היו מגיעים לקבל נבואות ותחזיות לעתיד מכל קצווי יוון. לפי האגדה, בשנת 336 לפני הספירה אלכסנדר מוקדון בן העשרים בא לבקר את האורקל מדלפי, רגע לפני יציאתו למסע הכיבוש ההיסטורי כנגד האימפריה הפרסית. האורקל סירבה להתנבא בפני המלך הצעיר והציעה שאלכסנדר יחזור במועד אחר לקבלת הנבואה, אלכסנדר בתגובה תפס את האורקל בשערה וגרר אותה על הריצפה עד שצרחה "אתה בלתי מנוצח, נער!", כאשר שמע זאת אלכסנדר אמר "שמעתי את מה שבאתי לשמוע" ויצא לדרכו, הוא כבש את האימפריה הפרסית אבל מת בדרך ולא חזר ליוון מעולם.

אפשר לקחת אנקדוטה היסטורית זו לעולם התחזיות הפיננסיות, קשה מאוד "להתנבא" לגבי עתיד המערכת הכלכלית העולמית וזה מוביל לכך שנותן התחזית מביע גם ממשאלות ליבו או, כמו במקרה של אלכסנדר, מבקש התחזית מחפש דעה שתאשש את מה שהוא רוצה לשמוע.

אי שם בשנת 2002 טיילתי מספר חודשים בסין, חלק מהדרך עשיתי עם שני בחורים אמריקאים, בוגרי קולג' טריים. פרשת אנרון הייתה טרייה באותה תקופה והם דיברו על כך שאנרון היא סימן אחד מיני רבים לאבדן ההגמוניה האמריקאית בעולם, עד כה תחזית זו בוששה להתגשם. כיום נראה שהתחרות בין ארה"ב לסין על הגמוניה עולמית תלווה אותנו שנים רבות אל העתיד, אבל התחזית של שני חברי למסע פיספסה כמעט שני עשורים של הגמוניה אמריקאית וכן את המעבר ההיסטורי של ארה"ב מיבואנית נפט ליצואנית נפט, זהו ארוע בעל חשיבות אסטרטגית, אולי המאה ה 21 תהיה מאה בה ארה"ב תשמור על ההגמוניה העולמית שלה ובנוסף תפגין חלק מהמאפיינים של ערב הסעודית כמפיקת נפט דומיננטית?

אבל אלה שני בחורים צעירים בתחילת שנות ה 20 שלהם, לא מצופה מהם לספק תחזיות מקרו מדוייקות. באחד היעדים היותר פופולאריים לתרמילאים פגשנו ד"ר ללימודי סין, בחור אוסטרלי שלימד בחוגים ללימודי מזרח אסיה ועסק במחקר אקדמי על סין. חלק משיחה עמו נחרט בזכרוני, שאלתי אותו- "לאן סין הולכת?" התשובה שלו הייתה שלצפות בסין זה כמו לראות Crash Test Dummy בהילוך איטי בסרט בטיחות רכב, "אתה יודע שזה הולך לפגוש בקיר, אתה רואה את זה בהילוך איטי ואין הרבה מה לעשות בנדון".

האיש המלומד חזה לסין גורל מאוד דומה לבריה"מ, כלומר התפרקות למדינות נפרדות, ככל הנראה נפילת השלטון והחלפתו בשלטון אחר. אני ממש זוכר שהוא דיבר על ארועים אקטואליים לתקופה, בהם השלטון המקומי סירב להעביר כספים לשלטון המרכזי, אלה בראייתו סימנו מגמה עתידית אשר תעמיק, תחזית זו כמובן גם לא התגשמה.

עתידה של סין ככלכלה השניה בגודלה בעולם ומלחמת הסחר הם נרטיבים שילוו את השווקים בעתיד הנראה לעין, סביר להניח במשך עשרות שנים קדימה, להלן ראיונות בנושא אשר התקיימו עם שני מובילי דעה:

פודקאסט ובו מתראיין  קייל באס, מנהל קרן גידור אשר היה בין אלה שקנו את עולמם בניצול חולשת שוק הנדל"ן בארה"ב ב 2007, קייל מציג דעה דובית בנוגע לסין, יש לציין מזה שנים רבות.

ריי דליו, מייסדה של קרן הגידור Bridgewater, עם פרספקטיבה היסטורית ארוכה וסה"כ שוורית לגבי סין:

 

נקודה מעניינת נוספת שכדאי להתעכב עליה היא שהאורקל מדלפי סיפקה נבואות די כלליות וסתומות, היה צורך בכהנים של המקדש שיפרשו את דבריה, גם פרשנויות אלה היו לרב מאוד רחבות ואיפשרו טווח רחב של תוצאות. נראה כי גם היוונים הקדמונים הבינו כי לספק תחזית מקרו מדוייקת אינה משימה פשוטה.

2 תגובות

  1. מעניין אייל, אני לא חושב שבאס ודליו הם באותו קליבר וההשוואה בין מה שהם אומרים מוצדקת.

  2. זה נכון שריי דליו הוא דמות בעלת שיעור קומה מסדר גודל אחר, אני בפירוש רואה עתיד בו יוצע לו תפקיד נגיד הבנק המרכזי.

    קייל באס יותר נכנס לז'אנר של Prema Bears, לדעתי האישית הוא גולש הרבה לתאוריות קונספירציה, אבל למה שהוא אומר יש משקל בנישה של השקעות מבוססות מקרו כלכלה, בדומה לדליו הוא אורח מבוקש בתקשורת הכלכלית.

התגובות סגורות