להתמודד עם הגורילות

הסקירה הבאה התפרסמה לראשונה במכתב חודש ספטמבר 2020 של קרן אנפה קפיטל אותה אני מנהל:

את הסקירה החודש ברצוני להקדיש לרעיון ההשקעה בחברת טלסיס, חברה אשר השותפות החלה להשקיע בה במהלך הרבעון השני של שנת 2019, מניית טלסיס עלתה החודש ב-24% (ומתחילת הרבעון ב-57%) בכך הפכה טלסיס להחזקה השנייה בגודלה של השותפות. לאור העובדה כי במהלך החודש לא היו התפתחויות חדשות בחברה אני סבור כי מה שעומד מאחורי מהלך העליות היה מפגש משקיעים אשר ערכה טלסיס, הנהלת טלסיס ממעטת לתקשר עם משקיעים והאירוע משך הרבה עניין לחברה ובעיקר לחברת הבת הצומחת ואריסייט.

לדעתי חברת ואריסייט מהווה את אחד מסיפורי הצמיחה המעניינים אשר ניתן למצוא בבורסה בתל אביב, חברה אשר במידה רבה עדיין נמצאת מתחת לרדאר. ואריסייט מייצרת כרטיסוני מחשב מסוג SOM-System On Modules, המודלים הללו הם לוחות אלקטרונים עליהם מורכבים רכיבי מערכת מחשוב סטנדרטיים (כגון מעבד, זיכרונות, רכיבי תקשורת, אודיו ווידאו ועוד).

לדוגמה חברה מעוניינת לייצר מוניטור רפואי אשר יכול לתקשר בזמן אמת עם סנסורים רפואיים ויספק תצוגה גרפית של נתונים במוניטור, אחד מאבני הבניין למוניטור יהיה ה-SOM בו ישתמשו במערכת. ברגע שלקוח בחר לפתח מערכת עם SOM של ואריסייט הוא בפועל נכנס לחתונה קתולית עם ואריסייט וכל עוד הוא ממשיך לייצר את המוצר ירכוש מואריסייט את ה-SOM אשר עמו פיתח את המוצר.

המוצר עצמו הוא מוצר מדף, ואריסייט מייצרת מודולים שונים אשר מצטרפים לקטלוג שלה, הלקוח יכול לבחור במוצר אשר מתאים לו ולצרכי המוצר הסופי אותו הלקוח מפתח, בתהליך הרכישה ואריסייט יכולה לבצע התאמות שונות למודול, ניתן להקביל זאת לרכישת רכב- לקוח יכול לרכוש רכב מסוג מאזדה, בתהליך הרכישה ניתן לבחור בצבע הרכב, לחזק את הצמיגים, להוסיף אביזרים כאלה או אחרים אבל בסופו של דבר הלקוח רוכש מאזדה.

זהו שוק מצומצם ונישתי יחסית, ככל הנראה בהיקף של כשני מיליארד דולר מכירות לשנה, במקביל זהו שוק צומח אשר צפוי להמשיך ולצמוח שנים קדימה, כיום קצב צמיחת שוק ה-SOM מוערך ב-15% לשנה, ואריסייט הצליחה לבנות מותג ולבסס מוניטין של חברה בעלת מוצרים איכותיים, אמינים ובעלת במחירים תחרותיים, כפועל יוצא מכך הציגה בשנים האחרונות צמיחה גבוהה בהיקף ממוצע של כ-30% לשנה, למעשה קצב הצמיחה של ואריסייט כפול מקצב הצמיחה של שוק ה-SOM הכללי.

נקודה נוספת אשר בראייתי מעידה על מודל עסקי אטרקטיבי היא ההתבססות על הון חוזר תפעולי שלילי- לקוח אשר מתקשר עם ואריסייט משלם מקדמה בהיקף של 25%-50% לפני הרכישה וכך נוצר מצב בו הלקוחות מממנים את צמיחתה של ואריסייט, תהליך אשר בתורו הופך את ואריסייט לעסק שאינו דורש השקעות הון משמעותיות על מנת לצמוח ומייצר תזרים מזומנים חופשי גבוה, תזרים זה חוזר למשקיעים בדמות שיעור דיבידנד נאה אשר משולם לבעלי המניות של טלסיס.

שתי נקודות מהותיות אשר למדתי במהלך השיחה ולא פורסמו בעבר כללו את העובדה כי ואריסייט מוכרת מוצרים ל-5,000 לקוחות שונים ולפיכך תיק הלקוחות של ואריסייט מפוזר מאוד, משמעותית יותר מאשר הערכתי בעבר. בנוסף הנהלת החברה שיתפה כי היסטורית חברות השבבים ניסו להיכנס לענף ולהתחרות בואריסייט ויצרניות ה-SOM האחרות אך כשלו ויצאו מהענף. אחד הסיכונים המרכזיים אשר המשקיעים חששו ממנו הוא תחרות מצד יצרניות השבבים, הללו הם "הגורילות במשקל 800 הק"ג" של עולם האלקטרוניקה, אם חברות השבבים הגיעו למסקנה כי לא יצליחו להתחרות ביעילות זהו סיגנל חיובי לגבי עתידה של ואריסייט.

נראה כי אחד היעדים הוא הבאת החברה להנפקה בארה"ב, צעד אשר יכול להציף ערך רב שכן המכפיל אשר תקבל טלסיס\ואריסייט בבורסת הנסדא"ק צפוי להיות גבוה משמעותית מהמכפיל אותו מקבלת החברה בתל אביב. אני סבור כי בנסדא"ק בעלי המניות ייהנו ממכפיל נדיב אשר ישקף את העוצמות והייחודיות של ואריסייט בהיותה חברה אשר יכולה להציג רווחיות גבוהה מאוד לצד היותה חברת צמיחה, נדיר למצוא את שתי התכונות הללו בחברה אחת. אנחנו מכרנו אל תוך העליות את מה שהיה נכון למכור ושמרנו את עיקר החזקתנו לקראת המשך מגמת הצמיחה והתפתחויות עתידיות.​

גילוי נאות: לקרן אנפה קפיטל בניהולי יש החזקה במניות טלסיס, אנו עלולים למכור מבלי להודיע בבלוג בכל רגע נתון, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, על הקורא להניח כי כל מה שנכתב, נכתב מפוזיציה. אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, אם מצאתם טעות בכתוב אתם יותר ממוזמנים להאיר את עיני, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי. נא לקרוא את הפטור מאחריות.

מדיניות תגובות: אני מתעקש להקפיד בבלוג על תרבות דיון מכבדת ובוגרת, תגובות תוקפניות, מתלהמות וכן הצעות שיווקיות מכל סוג שהוא לא יאושרו

5 תגובות

 1. אנחנו מכרנו אל תוך העליות את מה שהיה נכון למכור ושמרנו את עיקר החזקתנו לקראת המשך מגמת הצמיחה והתפתחויות עתידיות.​

  למה מכרת ??

 2. מעניין לקרוא.
  אתה בוחר לא לגעת בכלל במספרים ובצד הפיננסי של החברה.
  האם מתוך מחשבה שהקוראים ימשיכו במחקר בעצמם וזו רק 'טעימה'? או שמא הנתונים הפיננסיים אינם העניין המרכזי בחברה.
  האם המכירה של מניות מתחת לרדאר היא למטרת צמצום האחזקה בהתאם למדיניות הקרן או מסיבות אחרות?

  תודה

  • הי אורן (ועונה גם לסופי), זו סקירה קצרה על קצה המזלג, מאמין שבעתיד אכתוב פוסט מפורט יותר על הרעיון.
   לא יכול להתייחס למכירה הספציפית אבל בגדול יש שיקולי איזון תיק של חשיפה לרעיון אחד\תעשייה, לפעמים יש רעיונות אחרים אשר תוחלת התשואה שלהם נראית טובה יותר לאחר העליות ונכון להקצות הון לשם, לפעמים גם פסיכולוגית נכון למכור מעט לאחר מהלך עליות משמעותי. כמובן שמאוד ייתכן שהמכירה היא שגיאה, לא ניתן לדעת בזמן אמת.

 3. נהדר אייל. קצר, בהיר, בעל ערך.

התגובות סגורות