הדאגות של שנת 2026

עד 2005 יהיה ברור לכולם כי השפעתו של האינטרנט על הכלכלה אינה גדולה יותר מהשפעות המצאת מכונת הפקסימיליה

זוכה פרס הנובל לכלכלה פול קרוגמן (נאמר ב-1998) 

 

בכל רגע נתון מרחפת מעל לשווקים עננה כלשהיא, נכון למועד כתיבת שורות אלה העננה מורכבת בעיקר מחששות מהתפרצות אינפלציונית וכן מקשיים בשרשרת האספקה הגלובלית (אשר בתורם יזינו את התפרצות האינפלציה), העיתונות הכלכלית מפרסמת כתבות בנושאים הללו לצד תחזיות של מומחים הנוגעות למשמעויות האפשריות של המגמות הללו וכן השפעתם האפשרית על השווקים.

פיטר לינץ', אחד מגדולי המשקיעים, קבע כי "ביום בו קראת את מדור המקרו כלכלה בוול סטריט ז'ורנל במשך 13 דקות, בזבזת 10 דקות", זה לא שהמקרו לא חשוב או לא מעניין, זהו פשוט נושא מורכב, הכוחות אשר פועלים עליו כאוטיים ולתפיסתי קשה לחלץ ממנו תובנות אשר יהיו שימושיות לתזת השקעה.

ההתמודדות של השותפות עם סיכונים אלה היא ברכישת הגנות מאירועי קיצון (באחוז קטן מההון), כיום אנו מחזיקים בשתי פוזיציות הגנה כאלה, אחת כנגד ירידה כללית בשווקים בדגש על מניות צמיחה, אחת כנגד התפרצות אינפלציונית, אם אירועי הקצה יתממשו אני מעריך כי פוזיציות אלה יסייעו לנו להגן על הוננו.

הציטוט בפתח המכתב מראה כי במציאות קשה מאוד לייצר תחזיות עתידיות אשר יהיו מדויקות וניתן יהיה לחלץ מהן צעדים פרקטיים בעלי משמעות, האם מי מכם זוכר את אירוע ה-"גרקזיט"? זהו הכינוי אשר הוצמד למשבר החוב היווני מלפני מספר שנים, במשך כמה חודשים בשנת 2012 (והצפה מחודשת של הנושא בסוף 2014 למיטב זכרוני) נרטיב גרקזיט "כיכב" בכותרות, החשש מיציאת יוון מגוש היורו היה חומר הגלם ממנו הורכבה העננה אשר ריחפה מעל לשווקים הפיננסיים, למיטב זכרוני העיתונות הכלכלית הייתה רוויה בכתבות על מדינות אירופה בעלות כלכלה מקרטעת אשר חולשתן פורשה כאיום כולל על השווקים, הן אפילו קיבלו כינוי לא נעים-PIIGS (שהם בעצם ראשי תיבות לפורטוגל, אירלנד, איטליה, יוון וספרד) מי כיום בכלל זוכר או מקדיש מחשבה לאירוע זה? בזמנו אלה היו כותרות ראשיות בעיתון.

תהליכים דומים נצפו גם ב-2016 כאשר היה חשש כי בחירתו של טראמפ לנשיאות תוביל להתרסקות בשווקים, כך גם סביב השלכות הברקזיט הבריטי באותה שנה, מלל אינסופי נכתב על המשמעויות הכלכליות של ברקזיט "עם עסקה" או "בלי עסקה" ויש עוד עשרות רבות של אירועים מסוג זה אשר ליוו את השווקים הפיננסיים ב-20 שנה האחרונות.

אני כמובן לא יודע כיצד תתפתח סוגיית ההתפרצות האינפלציונית הנוכחית ואיזו השפעה תהיה לה בסופו של דבר על השווקים, כהערה אציין כי ההרחבה הכמותית אשר חווינו בעשור האחרון מעסיקה אותי אבל לא הייתי נעזר בנרטיב זה על מנת לבנות תחזיות. עם זאת יש דבר אחד שאני כן יודע בבירור- חמש שנים מהיום עדיין תרחף עננה מעל לשווקים, היא פשוט תהיה מורכבת מחששות אחרים.

די הגיוני להניח שבסביבה הנוכחית יש עסקים רבים אשר נמצאים בתמחור יקר מאוד ביחס לערכם הכלכלי האמיתי, יכול להיות שגם "השוק" כולו יקר (אבל איזה? האמריקאי? שוק מניות היתר הישראלי? הבורסה המשנית בגרמניה?) כמו תמיד אני מאמין שהמיקוד הנכון נמצא במציאת קומץ עסקים טובים, בתעשיות צומחות, מנוהלים ע"י מנהלים מוכשרים, מיומנים וישרים, מנהלים אשר חלק לא מבוטל מהונם מושקע בעסק אותו הם מנהלים ולבסוף שהחברות הללו ייסחרו בתמחור אטרקטיבי ביחס לערכן הכלכלי ההגיוני. אני סבור כי תיק השקעות המורכב מנכסים מסוג זה, לטווח הארוך ישיא תשואה משביעת רצון ברמת סיכון מתקבלת על הדעת, ככל הנראה הרבה יותר פרודוקטיבי "להתמקד במיקרו ולתת למקרו להסתדר בכוחות עצמו".

סקירה זו התפרסמה לראשונה במכתב חודש אוקטובר 2021 של קרן אנפה קפיטל אותה אני מנהל.

גילוי נאות: לקרן אנפה קפיטל תיתכן החזקה במניות של חברות המוזכרות בפוסט, אנו עלולים למכור מבלי להודיע בבלוג בכל רגע נתון, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, על הקורא להניח כי כל מה שנכתב, נכתב מפוזיציה. אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, אם מצאתם טעות בכתוב אתם יותר ממוזמנים להאיר את עיני, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי. נא לקרוא את הפטור מאחריות.

מדיניות תגובות: אני מתעקש להקפיד בבלוג על תרבות דיון מכבדת ובוגרת, תגובות תוקפניות, מתלהמות וכן הצעות שיווקיות מכל סוג שהוא לא יאושרו

6 תגובות

 1. מהי ההגנה שלקחתם לאינפלציה ?
  מהי ההגנה שלקחתם לירידות בשווי מניות הצמיחה ?
  אשמח לתובנות

 2. מעניין, אינטלגנטי רהוט.
  נסיונך בעולם הזה ניכר.
  כל הכבוד!

 3. שלום
  אני קורא כבר מספר חודשים את הסקירה שלך והיא מאוד מעניינת וממוקדת.
  תודה רבה

 4. חיים והקורא- תודה רבה

התגובות סגורות