אם כולם גאונים בשוק שורי…

"Volatility is not synonymous of risk but – for those who truly understand it – of wealth."
Francois Rochon

החודש ברשותכם העדכון יהיה קצר, הדרמה המתחוללת באוקראינה הפכה לאירוע החשוב והמהותי אשר מניע את השווקים ברחבי העולם, החשש של ציבור המשקיעים הוסט מדאגות בדבר התפרצות אינפלציונית לדאגה מההשלכות הגאופוליטיות הנובעות מפלישתה של רוסיה לאוקראינה.

כפי שכתבתי לכם ב-"הדאגות של שנת 2026", זוהי הדינמיקה של השווקים, כל פרק זמן נתון שחקני השוק מוטרדים מנושא כבד משקל אחר, עוד כמה חודשים החששות לעתיד השווקים יישארו עמנו, רק ש-"הסיבה" לחששות תהיה סוגייה אחרת, התרחיש הסביר הוא שהאבק ישקע בסופו של דבר על המשבר באוקראינה וייווצר סטטוס קוו חדש עמו העולם והשווקים יוכלו לחיות.

השווקים מתחילת השנה מאוד אלימים, עבור מדד הנאסד"ק הפתיחה של שנת 2022 היא פתיחת השנה הגרועה ביותר מאז שנת 2008,  בינואר ופברואר השנה הנאסד"ק 100 ירד קרוב ל-13% במונחים דולריים, חברות טכנולוגיה רבות אשר היו יקירות וולסטריט וכן יקירות אסכולת ההשקעות הגורסת צמיחה בכל מחיר, מניות אלה חוו ירידה כואבת בת עשרות אחוזים במחירן, חלק מהחברות הללו משנות וישנו את העולם, אבל חלק אחר הוא בלון נפוח אשר בנוי על תזרימי מזומנים היפותטיים אשר אם יופיעו, יופיעו בעוד שנים רבות בעתיד, אלה השקעות אשר מצליחות כשהן מצליחות ומתרסקות כשהן לא מצליחות, עבור אנפה אני מעוניין בהשקעות אסימטריות, רעיונות שכאשר הם מצליחים התשואה על ההון משביעת רצון וכאשר אינם מצליחים ההפסד תחום ואינו משמעותי לסך ההון.

ככל שיתעצמו הירידות בשוק יופיעו עוד הזדמנויות ארוכות טווח חדשות והתפקיד שלי כעת הוא לאתר מספר הזדמנויות כאלה ולנווט את ההון שלנו לשם בזהירות, מעבר לכך במבט מלמעלה נראה כי קיים שינוי בסביבה הכלכלית ובנרטיב המנחה את השווקים, שינוי במסגרתו הון זורם מעולמות טכנולוגיים מכווני צמיחה לעולמות מסורתיים מבוססי סחורות כגון גז, נפט, פחם ועוד, שחקנים רבים בחלל זה נסחרים במכפיל חד ספרתי לתזרים מזומנים החופשי הצפוי להם השנה, בנוסף בסביבה אינפלציונית סחורות כהשקעה לרב שומרות על ערכן, במקרים רבים מחירן אף עולה, על כן הללו הפכו כעת להשקעות אטרקטיביות יותר.

אחד הקשיים המרכזיים בהשקעה בחברות אשר מפיקות סחורות ובסחורות באופן כללי, היא שאלה תעשיות מאוד סיקליקליות, גם אם הן נראות זולות במחיר הנוכחי צריך להשליך את המחיר הנוכחי על איזשהו רווח מייצג לאורך הסייקל, לטעמי זהו אינו חישוב קל ופשוט שכן קשה מאוד להבין איפה אנחנו נמצאים בסייקל של כל סחורה.

קיימת אמירה שאני אוהב וסבור שמיוחסת למשקיע פיטר קונדיל: "אם כולם גאונים בשוק שורי, תמצאו שוק שורי!", כוונת המשורר היא שבשוק צומח עם רוח גבית "קל" יחסית להביא תוצאה טובה ועל כן המשקיע נדרש לאתר שווקים שעתידם לפניהם.

השותפות השקיעה החודש ברעיון השקעה חדש אשר מתכתב עם העולמות אשר תיארתי בפסקאות למעלה, רעיון אשר מחד צפוי להרוויח כתוצאה מעלייה במחירה של סחורה מסוימת (ועל כן מתאים לסביבה הנוכחית), בנוסף זהו שוק אשר להערכתי הולך להפגין מגמת צמיחה סקולרית ארוכת טווח, יותר מכך המשבר באוקראינה לטעמי יזרז תהליכים אשר היו מתחוללים במשך מספר שנים ויגרום להם להבשיל בפרק זמן קצר יותר, בינתיים הרעיון השיא עבורנו תשואה דו ספרתית נאה בפרק מן קצר, בכך סייע לנו לצלוח את החודש בצורה טובה, כאמור אני סבור כי זו רק תחילת הדרך, אני מאמין כי ברוח דבריו של פיטר קונדיל מצאתי עבורנו שוק שורי, אני מקווה לכתוב לכם על רעיון זה באחד המכתבים הקרובים.

סקירה זו התפרסמה לראשונה במכתב חודש פברואר 2022 של קרן אנפה קפיטל אותה אני מנהל.

גילוי נאות: לקרן אנפה קפיטל תיתכן החזקה במניות של חברות המוזכרות בפוסט, אנו עלולים למכור מבלי להודיע בבלוג בכל רגע נתון, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, על הקורא להניח כי כל מה שנכתב, נכתב מפוזיציה. אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, אם מצאתם טעות בכתוב אתם יותר ממוזמנים להאיר את עיני, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי. נא לקרוא את הפטור מאחריות.

מדיניות תגובות: אני מתעקש להקפיד בבלוג על תרבות דיון מכבדת ובוגרת, תגובות תוקפניות, מתלהמות וכן הצעות שיווקיות מכל סוג שהוא לא יאושרו

תגובה אחת

  1. מדויק.
    פוסט נהדר ליום שישי בצהרים… 🙂

התגובות סגורות