כל כך הרבה צרות בעולם

So much trouble in the world
Bob Marley & The Wailers 

החודש השווקים ברחבי העולם הפגינו "תנודתיות", שזה לרב השם המכובס לימי ירידות בשווקים, הגדיל ועשה מדד מניות הטכנולוגיה, מדד הנאסד"ק, המדד הציג את החודש הגרוע מאז שנת 2008 וסיים את החודש בירידות בסך 13.4%, בכך השלים הנאסד"ק ירידה של כ-23% מהשיא אשר נקבע בנובמבר האחרון.

כעת, כמו תמיד, יש עננה אשר מרחפת מעל לשוק, כיום היא מורכבת ממשבר רוסיה-אוקראינה אשר מחולל גלי הדף משלו בכלכלת העולם (עליית מחירי המזון למשל), סגרים נרחבים בסין עקב התפרצות מחודשת של מגפת הקוביד, התפרצות אינפלציונית אשר בתורה מובילה למחזור העלאת ריבית ברחבי העולם, העלאת הריבית בתורה מעלה את החששות לכך שהכלכלה העולמית תכנס למיתון וכן הלאה, כל אלה מלווים בכותרות מפחידות בעיתונות הכלכלית, אני כמובן לא יודע אם התחזיות בכותרות יתממשו אבל דבר אחד אני כן יודע- המגמה תשתנה הרבה לפני שהכותרות בעיתונות ישתנו, כך זה תמיד.

סיימנו את הרבעון הראשון השנה בתוצאה משביעת רצון, חלק גדול מהתשואה נבע מהקצאת הון לרעיונות אשר צפויים לתפקד היטב בסביבה הנוכחית אשר כוללת התפרצות אינפלציונית לצד קשיים מתמשכים בשרשראות האספקה בעולם (ספנות קונטיינר, אורניום), החודש הרעיונות הללו תיקנו והפגינו ירידות בשיעור דו ספרתי, זאת בעיקר על רקע דיווחים על סגרים נרחבים בסין והחשש שיובילו להאטה בשוק הסחורות, אני מעריך כי זהו תיקון זמני, הבעיות בשרשרת האספקה העולמית לא נעלמו בחודשים האחרונים, המצב בסין רק יעצים את העומס על שרשרת האספקה ברגע שהסגרים יוסרו.

בגזרת האורניום החודש פורסמו ידיעות כי מלאי האורניום בארה"ב ירד לרמה של 16 חודשי מלאי, נמוך מהרמה הרצויה אשר עומדת של 24 חודש מלאי, העובדה שמעשירת האורניום הגדולה בעולם היא רוסיה כמובן אינה עוזרת לחידוש רמות המלאי. בשנים הקרובות העולם הולך לצרוך יותר אורניום וכן להגדיל את מלאי האורניום העולמי, מגמה זו תחייב פתיחה של מכרות אשר הושבתו בעשור האחרון ואף פיתוח מכרות חדשים, כל אלה יחייבו רמת מחירים גבוהה מהרמה הנוכחית.

אחד המדדים החשובים למדידת הסנטימנט בשוק הוא מדד ה- VIX אשר מכונה גם "מדד הפחד", זהו כלי אשר מחלץ תובנות מסטיות התקן הגלומות במחירי האופציות אשר נסחרות בבורסה בשיקאגו, המדד מאפשר לקבל תובנה לגבי רמת תאוות הבצע או הפחד של המשקיעים באותה נקודת זמן, או לפחות מה ציבור רוכשי וכותבי האופציות חושב על רמת התנודתיות בתקופה הקרובה.

בסוף אפריל המדד חצה את רף ה-30 במדידה (ויקס גבוה= יותר "פחד"), רף אשר נחשב למבשר על בואה של תקופה תנודתית יותר בשווקים, היסטורית אלה גם ימים בהם יש יותר הזדמנויות מאשר בשגרה למי שמכוון לטווח הארוך, אני ניצלתי את התקופה על מנת להמשיך לבנות פוזיציות בנכסים אשר עתידים להערכתי לתפקד היטב בסביבה הכלכלית החדשה, לרבות פוזיציה חדשה אשר אני מקווה לספר לכם עליה באחד המכתבים הקרובים.

קירה זו התפרסמה לראשונה במכתב חודש אפריל 2022 של קרן אנפה קפיטל אותה אני מנהל.

גילוי נאות: לקרן אנפה קפיטל תיתכן החזקה במניות של חברות המוזכרות בפוסט, אנו עלולים למכור מבלי להודיע בבלוג בכל רגע נתון, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, על הקורא להניח כי כל מה שנכתב, נכתב מפוזיציה. אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, אם מצאתם טעות בכתוב אתם יותר ממוזמנים להאיר את עיני, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי. נא לקרוא את הפטור מאחריות.

מדיניות תגובות: אני מתעקש להקפיד בבלוג על תרבות דיון מכבדת ובוגרת, תגובות תוקפניות, מתלהמות וכן הצעות שיווקיות מכל סוג שהוא לא יאושרו

סגור לתגובות.