ביום ההוא

Powell will say: We think we made a lot of forward progress; the print will still show high inflation, but we feel we have done most of the tightening, Wow I want to be long on that day

 ― Professor Jeremy Siegel​

ספטמבר 2022 היה החודש הגרוע ביותר בשווקים מאז מרץ 2020, השוק בארה"ב, אשר נמדד באמצעות מדד סטנדרט אנד פורס 500, ירד בספטמבר ב-9.62%, הכוח המרכזי אשר הניע את הירידות בשווקים החודש היה פרסום נתוני מדד המחירים לצרכן בארה"ב, הללו הראו המשך של מגמה אינפלציונית חזקה, כל עוד האינפלציה מרימה את ראשה הבנק המרכזי בארה"ב (וכן בנקים מרכזיים ברחבי העולם) צפויים להמשיך ולהעלות את הריבית על מנת לרסן את האינפלציה, הריבית פועלת על מחירי נכסים בדומה לכוח הכבידה ובעצם "מושכת אותם כלפי למטה", על כן מגמת העלאת הריבית מובילה לירידות בשווקים.

המשקיע הדגול פיטר לינץ' קבע פעם כי "ביום בו קראת עשר דקות את מדור המקרו-כלכלה בוול-סטריט ז'ורנל, בזבזת שבע דקות", להבנתי זוהי תובנה אשר בבסיסה גורסת כי מקרו-כלכלה הוא נושא חשוב ומעניין, אבל במקביל זוהי מערכת כאוטית מרובת משתנים, קשה מאוד לחלץ מלימוד ומעקב אחר מקרו כלכלה תובנות השקעה אשר רלוונטיות למשקיע ערך אשר מבצע אנליזה "מלמטה למעלה" לעסקים שונים, או במילים של משקיע מפורסם אחר "תתמקדו בעסק, המקרו כבר ידאג לעצמו"

למרות הקביעה של מר לינץ' הנה הניסיון שלי לומר כמה דברים על המקרו בתקווה לא לבזבז יותר ממספר דקות מזמנכם: כיום הכלכלה העולמית נמצאת במיתון קל, קיים פער בין איסוף המידע בידי הבנק המרכזי למועד פרסומו, מדד אוגוסט פורסם בספטמבר, כעת אנו כבר באוקטובר, מחירי התובלה הימית ירדו בשיעור דרמטי, יש סימנים לבלימה בעליית המחירים בשוק הנדל"ן בארה"ב לצד מגוון רחב של נתונים נוספים אשר מרמזים על האטה, אפשר בזהירות להעריך כי האינפלציה בשטח מאטה ואולי רובה כבר נמצא "במראה האחורית", בנקודה מסוימת מגמת בלימת האינפלציה תופיע בצורה רשמית במדד המחירים לצרכן, אפשר כבר לשמוע פרשנים כלכליים מעלים את השאלה אם הבנק המרכזי לא לחץ מהר מידי על הבלמים והעלה ריבית מהר מידי, מה שעלול להוביל להאטה חזקה של הכלכלה העולמית וגלישה למיתון עמוק.

בנקודה מסוימת בעתיד יתפרסמו כותרות בעיתונות הכלכלית אשר מבשרות על האטה באינפלציה ועל מגמה "יונית" יותר מצד הבנק המרכזי, זה בתורו יכול להוביל לראלי משמעותי בשווקים, השוק כיום מתמחר מיתון עמוק יותר אשר ככל הנראה נחווה את מלוא עוצמתו עוד 6-9 חודשים, לכשנגיע לנקודה עתידית זו השוק ככל הנראה כבר יתמחר עתיד בו הכלכלה תציג אינפלציה ברמה נסבלת וכן ניצני התאוששות וחזרה לצמיחה, כל זה מנקודת הנחה כי המשבר הגאו-פוליטי באירופה לא מחריף וכי לא מתפתחות דרמות נוספות בכלכלה העולמית.

מה עושים ברמת תיק השותפות? מנווטים בזהירות, אהיה שבע רצון כל עוד בתקופה הנוכחית נמשיך לרדת פחות ממדדי ההשוואה שלנו ובמקביל נהיה מוכנים למה שכינה ג'רמי סיגל, פרופסור נודע למימון מאוניברסיטת וורטון, "היום ההוא", הנקודה בה הסנטימנט בשווקים יתחיל להשתנות מתפיסה כי השמיים נופלים לחשיבה כי חלק גדול מהקשיים כבר במראה האחורית.

על כן אני נערך לתקופה הנוכחית הן ברמת גידור התיק מאירועי קיצון והן באמצעות איתור רעיונות השקעה אשר הסביבה הנוכחית דווקא טובה עבורם, יש לנו השקעה חדשה אשר בכוונתי להקדיש עבורה את אחד המכתבים הקרובים, השקעה אשר הולכת ברוח הקביעה "אם כולם גאונים בשוק שורי, תמצאו שוק שורי", תעשייה אשר ככל הנראה נכנסה לשוק שורי סקולרי ארוך טווח, תעשייה אשר דווקא המשבר בין אוקראינה לרוסיה מספק לה רוח גבית, רוח אשר בתורה מעצימה מגמות חיוביות שנמצאות ברקע כבר תקופה, כאמור על כך במכתב עתידי.

בנוסף יש לנו השקעה חדשה-ישנה: במהלך הרבעון הקצתי חלק מהון השותפות להשקעה ב-Plus500, חברה  ישראלית אשר נסחרת בלונדון, פלוס הייתה בעבר מקור להפתעה שלילית עבורנו ובשלב מסוים מכרתי את ההחזקה, אבל כמו כל רעיון אשר הקדשתי לו עבודת עומק, המשכתי לעקוב אחר החברה למקרה שבעתיד תיווצר הזדמנות השקעה טובה בחברה שאני כבר מכיר היטב.

פלוס היא פלטפורמה למסחר ב-CFD, כלי פיננסי אשר נהנה מפופולאריות בבריטניה ומקומות אחרים בעולם, החברה וכן התעשייה בה היא פועלת הבשילו בשנים האחרונות, אחד האיומים המשמעותיים אשר היווה מקור לאי ודאות היה הסדרה רגולטורית צפויה, זו ברובה כבר מאחורינו, אחד הדברים אשר בלט לעין בשנים האחרונות סביב תוצאות החברה הוא שפלוס תמיד מרוויחה מנקודות קיצון בשוק.

חלק גדול מרוכשי ה-CFD עוסקים במסחר יומי, כאשר יש תקופות של תנודתיות הם נוטים לפעול יותר וכך להגדיל את הרווחיות של פלוס באופן דרמטי, אחת הטענות כלפי החברה היא כי קשה מאוד למדל את כוח הרווח המייצג שלה ולנטרל שנים חריגות, אבל בפועל כל שנתיים-שלוש מגיע שגעון פיננסי חדש, שגעון אשר החברה מיומנת מאוד בהתאמת מוצרים פיננסים אליו, מוצרים אשר משתמשי הפלטפורמה יכולים לסחור.

בשנים כאלה החברה חווה רווחיות מרשימה מאוד, כך היה עם מטבעות הקריפטו לפני מספר שנים, כך היה בזמן הקוביד ב-2020 וזה גם המצב כעת, להערכתי פלוס מתומחרת במכפיל מאוד לא הרואי על הרווחים הצפויים השנה ולצד התמחור האטרקטיבי, החברה מנצלת את תזרים המזומנים החזק שהיא מייצרת על מנת לרכוש מניות של עצמה בשוק (בקצב מרשים של כ-0.7% מהחברה לחודש) וכן לתשלום דיבידנד נאה, פלוס היא דוגמה לחברה שהסביבה הנוכחית מיטיבה עימה ובהרבה מובנים החזקה בפלוס היא גידור טבעי לתיק השותפות על השוק הכללי.

למתעניינים פרסמתי לפני מספר שנים סקירה על החברה באתר קרנות הגידור SumZero, בסקירה ניתוח של המודל העסקי והיסטורית החברה (מאז כאמור התחוללה התקדמות רבה).

סקירה זו התפרסמה לראשונה במכתב חודש ספטמבר 2022 של קרן אנפה קפיטל אותה אני מנהל.
גילוי נאות: לקרן אנפה קפיטל בניהולי תיתכן החזקה בחלק מהמניות אשר מוזכרות בפוסט זה, אנו עלולים למכור מבלי להודיע בבלוג בכל רגע נתון, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, על הקורא להניח כי כל מה שנכתב, נכתב מפוזיציה. אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, אם מצאתם טעות בכתוב אתם יותר ממוזמנים להאיר את עיני, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי. נא לקרוא את הפטור מאחריות.
מדיניות תגובות: אני מתעקש להקפיד בבלוג על תרבות דיון מכבדת ובוגרת, תגובות תוקפניות, מתלהמות וכן הצעות שיווקיות מכל סוג שהוא לא יאושרו.

 

2 תגובות

  1. תודה על הכתבה.
    האם לדעתך ניתן לקנות את הנייר הנסחר בארהב
    במקום את הנייר המקורי בלונדון או שפחות מומלץ עקב סחירות נמוכה ?
    פשוט יש לי המון דולרים ולא פאונדים…
    תודה רבב

התגובות סגורות