אפקט ינואר

The crazier the macro environment gets, the better it is for them
Mohnish Pabrai

 

באופן טיפוסי חודשי ינואר נוטים להיות חודשים חיוביים בשווקים, זו תופעה מוכרת אשר נחקרה גם באקדמיה וזכתה לשם –"אפקט ינואר", תופעה בעלת היבטים טכניים מסוימים, אחד ההסברים הוא כי משקיעים מוכרים מניות בחודש דצמבר על מנת לממש הפסדים ולהיות זכאים למגני מס אשר נוצרים בתום שנת מס עקב מכירת נכס בהפסד, הללו חוזרים לרכוש את אותם נכסים שמכרו בחודש ינואר, השנה אפקט ינואר בת"א היה חלש ביחס לשאר השווקים בעולם, אחד ההסברים הנפוצים לכך הוא הדרמה הפוליטית אשר מתחוללת בארץ סביב הרפורמה המוצעת במערכת המשפט.

בכל תקופה נתונה מרחפת עננה מעל לשווקים הפיננסים, העננה המרכזית בשנה האחרונה הייתה החשש מסיכון התפרצות אינפלציונית, סיכון אשר התממש והוביל לשוק הדובי בו אנו פועלים כעת. נראה כי כיום המוקד בשווקים עובר לחשש מ-"מיתון רווחים", הכוונה היא להשפעת ההאטה הכלכלית על תוצאות ותחזיות עתידיות של חברות.

בארה"ב מקובל כי חברות גדולות מספקות תחזיות רווח להמשך לצד בתי ההשקעות אשר מסקרים אותן, הגלישה של ארה"ב והעולם למיתון תוביל להורדת תחזיות רווח, הללו בהכרח יובילו לירידות בשווקים, תפיסה זו מתכתבת עם ציבור משקיעים עיקש אשר טוען כי טרם ראינו את התחתית בשוק הדובי הנוכחי, בפשטות –אחרי עשור פלוס של הרחבה כמותית חסרת תקדים, לא הגיוני כי נצא מזה במחיר כל כך פעוט בדמות המשבר של 2022.

מנגד קיים מחנה מקרו כלכלי מתנגד אשר טוען כי האינפלציה האטה וירדה משיאה, אמנם אנחנו בהאטה כלכלית אשר בסבירות גבוהה תהפוך למיתון אבל המשקיעים מתמחרים נכסים ע"ב התחזית העתידית וככל שניכנס לעומק 2023 התמחור ייעשה ע"ב תוצאות חזויות לשנת 2024, שם ההערכה היא כי הכלכלה העולמית תהיה כבר אחרי מיתון ובתהליך של הורדות ריביות.

כמובן אין דרך לדעת היכן יהיו השווקים בעוד מספר חודשים, כל ניסיון לתזמן הוא בבחינת שליחות של שוטה והצלחה בניסיון זה תלוית מזל בעיקרה, אני סבור כי התמקדות בעסקים אותם אנו מחזיקים היא ניצול נכון יותר של זמן מחקר, החודש המשכתי לבנות את הפוזיציה שלנו בסל חברות ה- Product Tankers, סל החברות המתמחות בשינוע והובלת מוצרי הנפט מזוקק, רעיון עליו כתבתי לכם במכתב אוקטובר 2022.

ב-05.02.2023 נכנסו לתוקפן סנקציות אשר האיחוד האירופי הטיל על תעבורת מוצרי נפט מזוקקים רוסיים, אירוע מאקרו כלכלי אשר משמעותו היא שיבושים נוספים בנתיבי תעבורת מוצרי נפט בים, המרוויחים העיקריים של מהלך זה יהיו ככל הנראה בעלי מכליות הנפט, קבוצה אשר אנו נמנים עימה בזכות החזקתנו במניות של חברות בענף.

אני כן סבור כי תאוות הסיכון הרימה את ראשה בשווקים מתחילת השנה ועל כן הקצתי הון נוסף לרעיונות הגידור של תיק השותפות, היה ויתחוללו תנועות קיצון בשווקים הגנות אלה יסייעו לנו לצלוח את התקופה בצורה טובה.

כמו כן בסוף רבעון שעבר התחלתי לבנות החזקה ברעיון השקעה חדש, בדומה לרעיון מכליות הנפט גם רעיון זה מתכתב עם אירועי מאקרו ועל כן נכון לבנות חשיפה באמצעות סל של חברות בתחום, בין אם התזה תבשיל או לא, מחירי מניות החברות בענף ינועו במתאם אחד לשני, בצורה זו ניתן לפזר חלק מהסיכון אשר משויך להחזקה של חברה אחת בודדת בענף, במכתב עתידי אשתף פרטים נוספים על רעיון השקעה זה.

סקירה זו התפרסמה לראשונה במכתב חודש ינואר 2023 של קרן אנפה קפיטל אותה אני מנהל.
גילוי נאות: לקרן אנפה קפיטל בניהולי תיתכן החזקה בחלק מהמניות אשר מוזכרות בפוסט זה, אנו עלולים למכור מבלי להודיע בבלוג בכל רגע נתון, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, על הקורא להניח כי כל מה שנכתב, נכתב מפוזיציה. אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, אם מצאתם טעות בכתוב אתם יותר ממוזמנים להאיר את עיני, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי. נא לקרוא את הפטור מאחריות.
מדיניות תגובות: אני מתעקש להקפיד בבלוג על תרבות דיון מכבדת ובוגרת, תגובות תוקפניות, מתלהמות וכן הצעות שיווקיות מכל סוג שהוא לא יאושרו.

סגור לתגובות.