מצב מיוחד אטומי

מכרה הוא בור באדמה שמעליו עומד שקרן – מרק טווין

התשואה של תיק השותפות החודש הונעה ע"י החזקות השותפות בעולם האנרגיה, בדגש על אורניום, מחירו של פאונד אורניום עלה ב-21.5% במהלך חודש ספטמבר, להבנתי מדובר בעלייה החודשית הגבוהה ביותר אי פעם, החזקתנו המרכזית בענף האורניום היא קרן SPUT הקנדית, קרן אשר מאפשרת חשיפה לאורניום פיזי, במהלך חודש ספטמבר SPUT פיגרה מעט מאחורי הסחורה הפיזית ועלתה ב-17%, נכון למועד כתיבת שורות אלה החזקתנו בקרן SPUT הניבה 62% תשואה.

את האמירה אשר מצוטטת בפתיחת המכתב אמר מרק טווין ככל הנראה בהתבסס על נסיונו ככורה זהב, בתור כלל אצבע אני לא מעוניין בחשיפה משמעותית לחברות אשר מנהלות פעילות כרייה, בעיקר כי המשמעות היא חשיפה לגאולוגיה של כל מכרה, לטעמי זהו תחום פעילות אשר בהגדרה פוגש את חוק מרפי אחת לתקופה.

למרות זאת בחודש שעבר נוצרה הזדמנות בחברה אשר מנהלת מכרה אורניום, הזדמנות אשר נראתה לי אטרקטיבית מבחינת סיכוי\סיכון ועל כן מימשתי חלק מהחזקתנו ב-SPUT והקצתי את ההון לפתיחת פוזיציה קטנה בחברה בשם Global Atomic.

הרפובליקה של ניז'ר היא מדינה מערב אפריקאית בעלת חשיבות לתעשיית האורניום, ניז'ר היא המדינה השביעית בעולם מבחינת הפקת אורניום ומפיקה כ-5% מהאספקה העולמית, היסטורית ניז'ר הייתה קולוניה צרפתית וקיים קשר מסחרי בין Orano, ענקית הגרעין הצרפתית, לבין פעילות כריית האורניום בניז'ר, המדינה עצמה עניה למדי עם תל"ג לנפש שעומד על כ-700$.

ב-26.07 התחוללה הפיכה בניז'ר כאשר גורמים מהצבא עצרו את נשיא המדינה והכריזו על לקיחת השלטון ממוסדות המדינה, אני לא אתיימר להבין לעומק את הגיאו-פוליטיקה של המדינה או האזור, אבל עקב המחקר בשנה וחצי האחרונות על תעשיית האורניום והחשיבות של ניז'ר במארג של התעשייה, החדשות על ההפיכה היו נושא אשר קראתי ועקבתי אחריו.

אחת החברות המערביות אשר הושפעו ישירות כתוצאה מההפיכה היא גלובל אטמיק, חברה אשר נסחרת בבורסה הקנדית ומחזיקה במכרה Dasa אשר נמצא בשלבי פיתוח בניז'ר, המכרה נחשבת כ- The highest grade uranium deposit in" Africa" , גלובל נדרשת להמשיך ולפתח את המכרה ולהבנתי יש לה חוזים לאספקה של "עוגה צהובה" (אורניום בגרסתו הגולמית לאחר כרייתו) ל-Orano הצרפתית החל משנת 2025, חוזה כזה הוא עדות לכמה מתקדמת פעילות הכרייה באתר לקראת הפקה וכן מהווה חותמת איכות לגבי הנהלת החברה ולאיכות הפעילות, Orano לא היו מתקשרים מסחרית עם שחקן ספקולטיבי.

בימים שלאחר ההפיכה מחיר המניה ירד בכ-50%, החשש היה מהתפרצות של לחימה אשר תערב מדינות שכנות וכן את צרפת, מה שבתורו יוביל לסגירה של גבולות המדינה לפרק זמן לא יודע וישבש את פעילות החברה. במכרה דסה עצמו לרפובליקה של ניז'ר יש החזקה של 20% ודי ברור כי לשלטון החדש יש אינטרס לשמר קשרים מסחריים ומכניסי מט"ח עם המערב, קריאה על אירועים היסטוריים דומים ביבשת אפריקה העלתה כי היסטורית לרב ההגיון ניצח והחונטות הצבאיות לא נטו לפגוע באינטרסים כלכליים של מדינות זרות.

מלבד המכרה ברפובליקה של ניז'ר לגלובל אטומיק יש גם מתקן למיחזור אבץ אשר אינו ממוקם באפריקה, הירידה הדרמטית במחיר המניה הובילה לכך שערכו של מתקן האבץ הגיע לאזור ה-40%-50% משווי השוק של כלל החברה, בשבועות שלאחר ההפיכה נראה היה כי הסיכון לסכסוך צבאי פוחת ובאמצע אוגוסט ראיתי כי בעלי עניין בחברה רוכשים מניות בבורסה, לא בהיקפים דרמטיים אבל מספר חברי הנהלה וחברי דירקטוריון ביצעו רכישות, כידוע "בעלי עניין מוכרים מהרבה סיבות אבל הם רוכשים רק מסיבה אחת בלבד".

לאחר רכישת בעלי העניין הקצתי חלק מהון השותפות לרכישת מניות גלובל אטומיק, הרציונל נראה כך: אם הארוע יסלים ויתפתח לכדי סכסוך צבאי המשמעות היא שיבוש של אספקת האורניום העולמית, ניז'ר כיום כורה כ-5% מהאורניום אשר נצרך בעולם בשנה, ארוע כזה בהכרח יוביל לעלייה חדה במחירה של הסחורה ואנו נהנה מכך באמצעות החזקתנו בקרן SPUT, מנגד בהנחה והארוע בניז'ר מתייצב ללא גלישה לעימות צבאי החזקתנו בגלובל אטומיק תניב תשואה נאה, במובן מסויים ניתן היה לקבל אפקט של גידור הדדי באמצעות החזקה ב-SPUT ובגלובל אטומיק.

כהערה קרן SPUT עלתה כאמור בחודש ספטמבר ב-17%, בנוסף בחודש אוגוסט SPUT גם עלתה ב-16% וזאת ללא עליה חדה במחיר האורניום, אני מעריך כי העליה ב-SPUT נבעה מהארוע הגיאופוליטי בניז'ר וציפייה של משקיעים לשיבושים באספקת האורניום בעולם, מעבר לכך קיימות סברות כי ההפיכה היא חלק מארוע רחב יותר, קיבלה תמיכה רוסית ותמיכה של כוח וגנר אשר פועל גם ברפקובליקה של ניז'ר, יש הרבה מאוד גיאופוליטקה מעניינת בענף האורניום ובארוע בניז'ר אבל לא אוכל להאריך בנדון במכתב.

בכל אופן רכישת בעלי העניין בגלובל אטומיק באמצע אוגוסט סימנה תחתית למניה, נראה כי המצב בניז'ר מתייצב, בתחילת ספטמבר מנכ"ל גלובל אטומיק התראיין והביע אופטימיות לגבי התייצבות בטחונית ואולי אף חזרה לבחירות דמוקרטיות במדינה, מבחינת גלובל אטומיק העבודה באתר נמשכת ולא נוצרו עיכובים בשבועות שחלפו מההפיכה, הקשר עם השלטונות נשמר ונראה כי החונטה הצבאית מעוניינת שהמכרה ימשיך לפעול ולהתפתח, עם זאת על מנת לא להגיע לעיכובים בלו"ז גלובל אטומיק צריכה שהגבולות למדינות אחרות ייפתחו וניתן יהיה לשנע חומרי גלם וציוד לאתר.

לחדשות בדבר התייצבות והמשך פעילות באתר מחיר המניה הגיב בחדות, אני מימשתי את החזקתנו ברווח של 54% וב-IRR יוצא דופן (IRR – תשואה מחולקת בזמן).

מטבע הדברים בגלל אי הודאות הקצאת ההון לרעיון הייתה בהיקף מוגבל, עם זאת משוואת הסיכוי\סיכון נראתה לי טובה, למרות ההסתייגות שלי מחשיפה לגאולוגיה ולפעילות כרייה אני סבור כי נכון עבורנו לקיים חשיפה נמוכה לפעילות פיתוח מכרות וכריית אורניום, אבל יש דרכים יותר טובות לבצע זאת מאשר להמשיך להיחשף לגלובל אטומיק, ב-2010 הייתה הפיכה קודמת בניז'ר ואז לקח כ-10 חודשים עד שהדברים התייצבו, אני מעדיף לממש את הרווח הנאה ולקחת את הוננו למקום אחר ולא להמתין לחוק מרפי על מנת שירים את ראשו.

הקצאת הון לגלובל אטומיק באמצע אוגוסט הייתה יישום של רעיון שאני אוהב, הוא רעיון "נקודת הפסימיות המקסימלית" של ג'ון טמפלטון, אני ממשיך לחפש רעיונות והזדמנויות אשר מתאימות להיוריסטיקה הזו.

סקירה זו התפרסמה לראשונה במכתב חודש ספטמבר 2023 של קרן אנפה קפיטל אותה אני מנהל.
גילוי נאות: לקרן אנפה קפיטל בניהולי תיתכן החזקה בחלק מהמניות אשר מוזכרות בפוסט זה, אנו עלולים למכור מבלי להודיע בבלוג בכל רגע נתון, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, על הקורא להניח כי כל מה שנכתב, נכתב מפוזיציה. אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, אם מצאתם טעות בכתוב אתם יותר ממוזמנים להאיר את עיני, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי. נא לקרוא את הפטור מאחריות.
מדיניות תגובות: אני מתעקש להקפיד בבלוג על תרבות דיון מכבדת ובוגרת, תגובות תוקפניות, מתלהמות וכן הצעות שיווקיות מכל סוג שהוא לא יאושרו.
מקור תמונה ראשית

תגובה אחת

  1. רעיון יפה מאוד.
    כל הכבוד.

התגובות סגורות