סערות מושלמות

 Nobody rings a bell at the top or the bottom of a market

 

אני חושב שהביטוי "סערה משולמת" מתאר היטב את מה שהתחולל בשנה וחצי האחרונות בשוק המניות הישראלי, צעדים פיסקליים אשר נקטו בהן ממשלות בעקבות מגיפת הקורונה ב-2020 הובילו להתפרצות אינפלציונית, כפועל יוצא מכך ובהלימה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם, בחודש אפריל 2022 החל נגיד בנק ישראל במחזור של העלאות ריבית, הללו ככל הנראה הגיעו לשיאן בסוף 2023 עת ריבית בנק ישראל עמדה על 4.75%.

בתחילת 2023 הציגה ממשלת ישראל תוכנית מקיפה לרפורמה במערכת המשפט, תוכנית אשר הובילה להתנגדות ציבורית נרחבת, אי הודאות סביב השלכותיה הכלכליות של תוכנית הרפורמה "ריחפה" מעל שוק המניות הישראלי והובילה לתשואת חסר של השוק הישראלי ביחס לשווקים בעולם במהלך השנה.

התקפת הטרור ב-07.10 ופרוץ מלחמת חרבות ברזל הוסיפה אי ודאות גיאופוליטית למדורה והנה מדינת ישראל והשוק הישראלי נמצאים בליבה של "סערה מושלמת", אם לפני שנה וחצי היה נופל בחיקי כדור בדולח אשר יכול לסייע בניבוי העתיד ומתאר התרחשויות אלה, הייתי מתקשה להאמין כי מדד ת"א 125 יסיים את שנת 2023 בתשואה של 4% ומדד ת"א 60 יסיים בתשואה של 7% (מדד ת"א-60 הינו מדד אשר עוקב אחר 60 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה אשר אינן נכללות במדד ת"א 125).

השותפות סיימה את השנה סה"כ בתוצאה משביעת רצון, בוודאי בהתחשב בעובדה כי חשיפתנו לשוק הישראלי עמדה על 50%-60% במהלך רב השנה, לתוצאה זו סייעו כמובן ההחזקות הזרות, אחד הרעיונות אשר עבדו היטב השנה הוא חשיפתנו לאורניום, מחיר האורניום עלה השנה ב-91% והחזקתנו בקרן האורניום הפיזי SPUT, החשיפה העיקרית של השותפות לשוק האורניום, עלתה ב-78%.

התזה בצורתה הפשוטה ביותר היא כזו: האסון בכור הגרעיני בפוקושימה יפן ב-2011 הוביל לסגירת הכורים הגרעיניים של יפן וכפועל יוצא מכך לעודף אספקה של אורניום בעולם ולשוק דובי כואב ומתמשך אשר נמשך מעל לעשור, הענף התאים את עצמו וסגר מכרות ופרויקטים מתוכננים בעוד מחירי האורניום ירדו לאורך השנים, הללו הגיעו אל מתחת ל-20$ לפאונד במה שבדיעבד התגלה כתחתית המחזור הכלכלי בענף בשנת 2016

כיום, מעל לעשור לאחר אסון פוקושימה העולם צורך כ-180 מ' פאונד לשנה כאשר ביקוש זה מוסיף וצומח כל שנה בכמה אחוזים, במקביל ברחבי העולם נכרים רק כ-135 מ' פאונד לשנה, הפער בן עשרות מיליוני הפאונד מושלם ממאגרי מלאי שונים ברחבי העולם, ב-2021 נכנסה לתמונה קרן SPUT, קרן אשר רוכשת בעיקר "עוגה צהובה" (אורניום בגרסאתו הגולמית לאחר כרייתו) ומוציאה אותו בפועל מהשוק, SPUT הגבירה את פעילותה באותה שנה ובעצם החלה "ללחוץ" על השוק.

זוהי שאלה מסוג "מתי" ואלא שאלה מסוג "אם", בשלב מסויים המלאי העולמי מעל לקרקע יגיע לכדי מיצוי ומחירי הסחורה יהיו חייבים לעלות על מנת שיהיה כלכלי לפתח מכרות חדשים, כיום פועלות עוד מספר קרנות במודל מקביל ל- SPUT והתחרות על מלאי אורניום "מעל לקרקע" מתחוללת בין יצרני החשמל בעלי תחנות כוח לבין עצמם ובנוסף עם הגופים הללו.

ראוי לציין כי SPUT לא הייתה פעילה במיוחד בשוק במהלך 2023 ועם זאת מחיר האורניום עלה בכ-91%, התנועה החדה במחיר החלה ביולי 2023 בעקבות ארוע גיאופוליטי במדינת ניז'ר האפריקאית, אירוע אשר סיפק לשותפות מצב מיוחד רווחי ומוצלח השנה, ניז'ר מייצרת כ-5% מאספקת האורניום בעולם והפיכה צבאית במדינה הנחשלת סיכנה (ועדיין מסכנת) חלק זה באספקה העולמית.

שוק האורניום נמצא בפועל בגרעון קבוע של כ- 55 מיליון פאונד לשנה, אבדן חלקה של ניזר באספקה העולמית, אספקה בהיקף של 9 מיליון פאונד הוא ארוע אשר פוטנציאלית יכול לשלוח את מחירי הסחורה למקומות שאיש לא דמיין, בטח לא בשנים שמאז אסון פוקושימה.

להערכתי ההפיכה הצבאית בניז'ר היא סוג של סטירת לחי מצלצת לצרכני האורניום, בעיקר תחנות כוח ברחבי העולם, הללו התעוררו והחלו להגביר את קצב ההזמנות, חלקם אולי אפילו נכנס לפאניקה, זה לא באמת מפתיע שכן ללא אורניום תחנת כוח גרעינית היא לא יותר מאשר קוביית בטון אשר עלה עשרה מיליארד דולר לבנות, הביקוש לחשמל בעולם כמובן לא קטן או צפוי לקטון בטווח הנראה לעין.

לאור העלייה בגודל הפוזיציה במהלך השנה מימשתי חלק מההחזקה, זאת כחלק מניהול הסיכונים בשותפות והגבלת היקף חשיפה לרעיון בודד, במקביל השותפות ממשיכה לשמור על חשיפה גבוהה לרעיון, להערכתי אנחנו עוד בשלבים המוקדמים של שוק שורי אשר יימשך עד סוף העשור, אני לא אתפלא אם ב-2030 נסתכל אחורה ונגלה כי אורניום השיא תשואה גבוהה משמעותית ממדד האס.אנד.פי 500.

על השקעתנו בענף מיכליות מוצרי הנפט המזוקק סיפרתי לכם לאחרונה כאן והנה סערה נוספת התחוללה בחודש האחרון, הפעם בעולם הספנות וזאת על רקע ההתקפות החות'יות על אוניות סוחר במיצרי באב אל מנדב, כאשר נתיבי שיט עוברים דיסרפציה מחירי השינוע נוטים לעלות, לעיתים בקצב דרמטי.

לטעמי עוד לפני סגירה אפשרית של תעלת סואץ לתנועת אוניות התנאים בענף מיכליות הנפט הינם שוריים ביותר, מבחינה היסטורית שנת 2023 הייתה השנה השנייה הכי טובה בכל הקשור לגובה תעריפי ההובלה הימית של מוצרי נפט מזוקק, שנייה לשנת 2022, שנה אשר הייתה השנה החזקה בהיסטוריה של הענף, ה-Orderbook, כלומר נתון כמות האוניות אשר נבנות כעת במספנות ביחס לצי העולמי הפעיל, נמוך מאוד ביחס לממוצע ההיסטורי וכמות קטנה של אוניות צפויה להצטרף לצי העולמי בשנת 2024.

בנוסף הצי העולמי הקיים מבוגר ובחלק מדגמי האוניות מעל ל-40% מאוניות הצי העולמי הן אוניות בנות 15 שנים ומעלה, אוניות מבוגרות אלו אינן פופולאריות בקרב חברות הנפט והביטוח עליהן יקר, מגמה אשר מחזקת חברות בענף כדוגמאת ד'יאמיקו אשר השקיעה בעשור האחרון בבניית אוניות וכיום מנהלת את אחד הציים הצעירים בענף.

מעבר לכך בשנת 2023 התחילו ליישם מספר תקנות איכות סביבה בינלאומיות חדשות, בהיבט זה שנת 2023 הוגדרה כשנת מעבר בה התקנות מיושמות, החל משנת 2024 נתחיל לראות השפעה הולכת וגוברת של תקנות ומגבלות אלה, הללו צפויים להשפיע על מחירי השינוע ומהירות השיט של אוניות הצי העולמי, להערכתי ההשפעה בפועל תהיה הקטנה מלאכותית של יכולת השינוע של הצי העולמי וכפועל יוצא מכך עליית תעריפי שינוע.

להערכתי תנאי המאקרו בענף בשילוב דיסרפציה אפשרית עקב פעולות החות'ים בתימן מסמנים את שנת 2024 כשנה אשר יכולה להתחרות בשיאי שנת 2022 בענף, אם המשבר בים האדום לא ייפתר בטווח זמן של שבועות ספורים אני מאמין כי מחירי השינוע יעלו בקצב דרמטי וישארו גבוהים כל עוד נתיבי השייט נמצאים תחת איום.

מדינת ישראל נמצאת בנקודה בה קיימת רמת אי ודאות גבוהה ותמחור השווקים המקומיים משקף זאת, בהתאם לתפיסת "נקודת הפסימיות המקסימלית" של המשקיע ג'ון טמפלטון אני סבור כי נכון כיום להגדיל, בצורה מדודה, את החשיפה לשוק הישראלי, למעשה לא אתפלא אם השוק הישראלי יהיה אחד השווקים אשר יפתיעו וישיאו תשואות גבוהות ביחס לעולם במהלך 2024 ו-2025.

ב-"שש אחרי המלחמה" יהיה פה חשבון נפש לאומי ארוך ונוקב, אני סבור כי כבר ב-"רבע לפני סיום המלחמה" תהיה פה השקעה משמעותית בבטחון, תשתיות, בנייה לצד שיקום של הישובים והתשתיות אשר נפגעו במלחמה, תיק השותפות ערוך למגמה זו באמצעות חשיפה לחברות תשתית, חשיפה לסל חברות אשראי חוץ בנקאי ועוד חברות, תחומים ומצבים מיוחדים אשר יכולים לספק תשואה משביעת רצון במהלך 2024.

אסיים את המכתב בהבעת תקווה בתקווה כי שנת 2024 תפתח נתיב לשלום, בטחון החלמה, בשורות טובות ושגשוג לכל עם ישראל.

סקירה זו התפרסמה לראשונה במכתב חודש דצמבר 2023 של קרן אנפה קפיטל אותה אני מנהל.
גילוי נאות: לקרן אנפה קפיטל בניהולי תיתכן החזקה בחלק מהמניות אשר מוזכרות בפוסט זה, אנו עלולים למכור מבלי להודיע בבלוג בכל רגע נתון, כל הכתוב פה אינו בגדר המלצה, על הקורא להניח כי כל מה שנכתב, נכתב מפוזיציה. אינני ערב לדיוק בפרטים והמידע המוצג, אם מצאתם טעות בכתוב אתם יותר ממוזמנים להאיר את עיני, לפני כל החלטת השקעה בשוק הון על המשקיע לבצע בדיקה עצמאית מעמיקה ו\או לקבל ייעוץ רלוונטי. נא לקרוא את הפטור מאחריות.
מדיניות תגובות: אני מתעקש להקפיד בבלוג על תרבות דיון מכבדת ובוגרת, תגובות תוקפניות, מתלהמות וכן הצעות שיווקיות מכל סוג שהוא לא יאושרו.
מקור תמונה ראשית

2 תגובות

  1. תודה רבה, מרתק

  2. תודה רבה, מרתק.

התגובות סגורות