"אבן שזרקו לבאר"- פלייבי עדכון רבעון 3 2016/2017

פלייבי הוציאה Trading statemet ב 30.01 עם נתונים לרבעון 3 וכעת זהו זמן טוב לחזור ולבחון את התזה.
בבריטניה לרב מספקים מאזנים ודוחות רווח הפסד בדוח השנתי והחצי שנתי ועל כן אלה הם תמצית התוצאות אשר החברה דיווחה:

החדשות הטובות:

  • ההכנסות עלו ביותר מ 18% ובקצב מהיר יותר מהגידול ב Capacity (כמות כרטיסי הטיסה אשר ניתן למכור בתקופה נתונה).
    וכך נוצרה  שחיקה נמוכה של שיעור ה LF העומד על 67.2% (זהו היחס בין כמות הכרטיסים אשר נמכרה לכמות המושבים אשר ניתן היה למלא במטוס).
  • קיים גידול משמעותי בשתי הפעילויות הקטנות יותר ואם מגמה זו תימשך זה יסייע לתמוך ברווחיות החברה ובפיזור סיכונים לחברה.
  • מטריקות ה Passenger Yield ו PRPS השתפרו מעט.

החדשות רעות:

  • שיעור ה LF ממשיך להישחק (Load Factor הוא אחוז הכרטיסים הנמכרים כחלק מסך הכרטיסים האפשרי).
  • ההנהלה הודיעה כי רבעון 4 התחיל "Soft".

החלפת המנכ"ל
בנובמבר שנה שעברה החברה הודיעה למשקיעים כי סאעד חאמד, מנכ"ל החברה, מסיים את תפקידו. סאעד הוביל את החברה ואת תהליך ה Turnaround משנת 2013, סביר להניח כי הוא פוטר על רקע חוסר שביעות רצון מקצב הבשלת האסטרטגיה אשר הוביל בשלושת השנים פלוס של כהונתו.
במקומו מונתה Christine Ourmières-Widener כמנכ"לית, קריסטין בוגרת אייר פרנס וסיטי ג'ט ועבורה זהו תפקיד מנכ"ל שני בתעשיית התעופה, היא נכנסה לתפקידה רק ב 20.01 כך שהשפעתה תורגש ברבעונים הבאים.
אנו סבורים כי עזיבתו של סאעד אינה קריטית להמשך התפתחותה של החברה אבל לתהליך עזיבתו תהיה השפעה דוח הרווח הפסד השנה שכן עלות העסקתו וסיום העסקתו תוכר כהוצאה ב 2017 ותעלה כמה מאות אלפי פאונד.

ענף התעופה ו "Peak Fleet" בפלייבי

באופן כללי חברות תעופה נחשבות לעסק גרוע ומשמיד ערך, זה לא מפתיע שכן כאשר מטוס ממריא העלויות בגין הפעלתו כמעט זהות בתרחיש בו המטוס מלא עד אפס מקום או רק 30% מהמושבים נמכרו. בנוסף זהו עסק עתיר הון מכיוון שרכישת מטוסים ו\או שכירתם והפעלתם היא עסק יקר, כל זה מוביל לצורך להעמיס חוב רב על מאזני חברות התעופה ובתקופות בהן יש תחרות מוגברת או קשיים מחזוריים אחרים החברות מתקשות לעמוד בהחזרת החוב.
הנהלה של פלייבי בעידן של טרום סאעד התחייבה לרכישת כמות מאוד גדולה של מטוסים אשר לא הלמו את המודל העסקי (טיסות אזוריות לערים בהן אין תחבורה אווירית וצורך תפעולי במטוסי נוסעים קטנים), ההסכמים היו ארוכי טווח ועם מעט גמישות אשר לא אפשרה לצאת מההתחייבויות ברגע שהשוק או הצורך התפעולי השתנה.
התהליך הזה הוביל להתדרדרות בתוצאה העסקית אשר בסופו של דבר גרמה להחלפת ההנהלה הקודמת והבאת סאעד לכיסא המנכ"ל (וזוהי "האבן שנזרקה לבאר" אשר הנהלת החברה הנוכחית נדרשת להוציאה).
סאעד הצליח לחזק את מאזנה של פלייבי באמצעות גיוס הון והוא בילה חלק ניכר משלושת שנות כהונתו במציאת פתרונות יצירתיים לצי המטוסים ההולך וגדל של החברה.
זו בעצם הבעיה בה' הידיעה של FLYB, בעיית ה- OverCapacity, בהתבסס על המחקר אשר ביצענו אנו מעריכים כי "הבשלה" של קו תעופה חדש והגעה ל LF סביר (מעל 70%) הוא תהליך אשר לוקח בין 18-24 חודשים כך שהנתונים שאנו רואים כוללים קווים עם LF מצוין וקווים חדשים בתת תפקוד.
ופה הבשורה המשמעותית- החל מהשנה לחברה תהיה אופציה להתחיל ולצאת מחוזי שכירות למטוסים, אנו נגיע השנה ל “peak fleet” בן 80 מטוסים ולאחר מכן יהיה אפשרי להנהלה להחזיר מטוסים מושכרים לבעליהם.
תהליך זה מאפשר להנהלה גמישות שלא הייתה קיימת בעבר ויאפשר לה להתמקד בקווים ריווחים ובריאים ולא לחפש מן היקב ומן הגורן פתרונות יצירתיים לקווים בהם ניתן להפעיל את מטוסי הצי העודפים על מנת שלא יפסידו כסף.
כך נראה הצי לשנים הקרובות (מתוך המצגת החצי שנתית של החברה):

מחשבות נוספות
מבדיקה אשר ערכנו עולה כי כמות כרטיסי הטיסה הדומסטיים בבריטניה בשנת 2016 עלתה ב 0.6% לעומת שנת 2015 ונתון כרטיסי הרכבת דומה, הברקזיט לעת עתה אינו מורגש אבל בהחלט ייתכן שהשפעתו תבוא לידי ביטוי בטווח הבינוני ותפגע בפעילות המסחרית של החברה.
לא מן הנמנע כי פלייבי רזה יותר ועם צי בהלימה לצורך התפעולי תוכל להציג תוך שנתיים-שלוש LF של 75% ורווחיות משביעת רצון וארוכת טווח, בשילוב מאזן בריא החברה תוכל גם להתמודד עם המחזורים החלשים בסייקל של ענף התעופה.
בדרך קיימים סיכונים נוספים כגון יישום מוצלח של תוכנית ה Turnaround ע"י המנכ"לית החדשה, סיכון של התקפות טרור כנגד שדות תעופה באירופה ועוד.
אנו סבורים כי לנוכח משוואת הסיכוי-סיכון לפלייבי יש מקום בתיק השקעות מפוזר, חשוב לתת את הדעת לכך שמדובר בהצלחה של מהלך Turnaround* בעסק אשר יכול לייצר תשואה בינונית על ההון המושקע ועל כן יש לשקול היטב מהו גודל הפוזיציה בתיק.

גילוי נאות: לנו ולקרן אנפה קפיטל בניהולנו יש החזקה במניות חברת FLYBE, אין לראות בכתוב בפוסט זה המלצה לרכישת נייר ערך, נא לקרוא את הפטור מאחריות.

*זה המקום להזכיר את אזהרתו של באפט:
Both our operating and investment experience cause us to conclude that turnarounds seldom turn

סגור לתגובות.