שנה לבלוג וקצת עדכונים

הבלוג חגג באוגוסט שנה להשקתו וזה זמן טוב לכתוב מעט עדכונים על חברות אשר נסקרו בשנה הזו בבלוג ועל ההתפתחויות השונות אשר חלו בהן לאחרונה:

Hudson Technologies

דבר ראשון יש לנו חוב קטן לקוראים בנוגע להאדסון, משיחות שקיימנו עם קוראים אשר אנו מכירים הבנו כי נקודה חשובה לא הובהרה מספיק בפוסט על האדסון: הנקודה היא שלהאדסון יש עוד תחומי פעילות מלבד מחזור והפצת קרר R-22.
באופן כללי האדסון עוסקת במכירה והפצה של גזים למערכות קירור (קררים). החלטה רגולטורית של ה EPA מ 2014 הובילה לאיסור הדרגתי של מכירת קרר הנקרא R-22 בארה"ב, R-22 משמש כ 65% ממערכות מיזוג האוויר בארה"ב, לפי החלטת ה EPA ב 2020 לא ניתן יהיה לרכוש בארה"ב R-22 אשר יוצר במפעל (גז "בתולי") אלא אך ורק R-22 מזוהם אשר עבר תהליך מחזור. עד 2020 ישנן מכסות הולכות וקטנות ליצור R-22 בתולי, תהליך זה נמצא בלב הזדמנות בהשקעה בהאדסון שכן האדסון היא השחקן הגדול בענף המחזור בעלת נתח שוק של כ 25%, תהליך זה הוביל לגידול משמעותי במכירות וברווחיות של החברה שכן לא רק שהביקוש ל R-22 ממחוזר גדל בעשרות אחוזים גם המחיר לפאונד עלה משמעותית מכ 8.75$ לפאונד ברבעון הראשון של 2015 לכ 22$ לפאונד ברבעון הראשון של 2017.

מעבר לפעילות מחזור הקררים שהיא פעילות בעלת שולי רווח גולמי גבוה להאדסון יש גם פעילות מכירת גזים בתוליים ללקוחותיה, פעילות אשר אנו סבורים כי עד להכרזת ה EPA על מהלך הפייסאאוט בשנת 2014 הייתה הפעילות הגדולה בחברה, אנו מעריכים כי הרווחיות מפעילות מכירת גזים בתוליים נמוכה משמעותית ממכירת גז ממוחזר.
בנוסף להאדסון יש סגמנט העוסק בשירותים הנדסיים למערכות מיזוג אוויר (נניח לספינה יש בעיה מתמשכת במערכת מיזוג האוויר שלה האדסון יודעת לתת פתרון, מפעל רוצה לעבור תהליך ייעול אנרגטי האדסון יכולה לתת מענה לחלק הייעול אשר יתמקד במערכות מיזוג האוויר וכדומה).

מה חדש בהאדסון? הרבה, החברה דיווחה על תוצאות רבעון שני של 2017 לאחרונה, התוצאה הייתה מעולה עם גידול במכירות של 51% גידול ברווח הגולמי של 66% והמשך שיפור כל הדרך עד לחלקים הנמוכים בדוח רווח הפסד שם הרווח הנקי למניה עלה ב 77%, הנתון הזה עוד יותר מרשים בהתחשב בעובדה שמספר המניות גדל בכ 26% בין Q1 2017 ל Q1 2016. הגידול במספר המניות נועד לממן רכישה אסטרטגית אשר המשקיעים ציפו לה.
ואכן בדוח הרבעוני האחרון החברה דיווחה על רכישה זו, מדובר ברכישה של חטיבת המחזור של Airgas, אחת משתי המתחרות הגדולות בענף, בהינתן שיהיה אישור רגולטורי לעסקה, נראה כי האדסון תכפיל את הכנסותיה לאזור 250 מיליון דולר קצב שנתי (יפה לחברה שסיימה את 2016 עם מחזור מכירות של 105 מיליון דולר) ועם מעט סינרגיה נוכל לראות תוצאות עתידיות מצוינות בשורות הנמוכות של דוח הרווח הפסד. מה שיותר חשוב בראייתנו הוא הגדלת חלקה של האדסון בצמיחת שוק ה R-22 הממוחזר (אשר צפוי בשנתיים הקרובות לצמוח בקצב של 45% לשנה). המהלך בעצם הופך את האדסון לשחקן עם כ 40% נתח שוק וניתן להניח כי מהלך הרכישה יאפשר להם להגדיל את נתח השוק אף מעבר לכך. בנוסף בהמשך השנה נתחיל לראות השפעות של זכייה של החברה במכרז מול ה DOD האמריקאי ופעילות בסגמנט זה.
היו גם צדדים שליליים לדוח, מחיר ה R-22 הפגין ירידה לאזור 18$ ברבעון השני וזו מגמה שיש לעקוב אחריה בקפדנות, אם המחיר ממשיך לרדת צריך להבין מה הגורם לכך ובאיזו נקודה (אם בכלל) התזה נפגמת.

FLYBE

פעם אחרונה כתבנו על פלייבי בעקבות תוצאות רבעון 3 2016/2017. האתגר המרכזי אשר עומד בפני פלייבי בשנים האחרונות הוא הגידול בצי המטוסים ללא יכולת לפרוס את הצי בקווים בעלי רווחיות משביעת רצון. ביולי התפרסמה Trading Statment לQ1 2017/2018, בשבועות שלפני פרסום הדוח התבצעו מספר רכישות מניות של חברי הנהלה כמו קריסטין, המנכ"לית החדשה (וכן בעלה שרכש מניות ב 45,000$), בנוסף סמנכ"ל התפעול אשר רכש מניות בשני אירועים שונים. אינסיידרים יכולים למכור מניות ממגוון רחב של סיבות אבל כשהם קונים זה תמיד מסיבה אחת- הם חושבים שזו השקעה טובה, על כן רכישות של בעלי עניין לרב מהוות סיגנל חיובי ואכן בדיווח שפורסם נראו מגמות שיפור משמעותיות במגוון פרמטרים תפעוליים.
פלייבי הציגה יחס Load Factor משופר של 72.5% (לעומת 70% ברבעון המקביל אשתקד) תהליך אשר התחולל במקביל לגידול בסך ההכנסות וכן בהכנסה הממוצעת לנוסע, זהו סיגנל מאוד חיובי שכן עד מאי החברה קלטה מטוסים חדשים וצי המטוסים הגיע לשיא גודלו. כעת ניתן לצאת מחוזי ליסינג למטוסים ולסגור קווים אשר אינם ריווחים, אנחנו אופטימיים לגבי יכולתה של  Christine Ourmeires-Widner להביא את פלייבי לרווחיות סבירה, האסטרטגיה בה היא נוקטת הגורסת הגעה לגודל צי נכון לחברה ומיקוד בקווים הריווחים בראייתנו הגיונית ובעלת סיכוי הצלחה טוב. בינתיים החברה מתומחרת כאילו לא תשרוד את השנים הקרובות וברגע ש"מר שוקי" ישנה את דעתו בנושא זה התשואה תהיה משביעת רצון.

Nicholas Financial

אנחנו מתקרבים לציון שנתיים למועד ההשקעה ב NICK, וזה משמעותי שכן "חוק השנתיים", אותו מודל מנטלי אשר אימצו משקיעים כגון מוניש פבראי וגיא ספייר, קובע כי יש לבצע החלטת השקעה לאחר בחינה מעמיקה ומוכנות להחזיק ברעיון לפחות שנתיים (בהינתן שלא השתנה דבר בסיסי בתזה בפרק זמן זה, זהו כלל אצבע לא דוגמה) החשיבה העומדת מאחורי כלל אצבע זה היא כי לרב נשקיע בחברות אשר עוברות תהליכי שינוי או אולי מנסות לפתור בעיה כלשהי ושנתיים הן פרק זמן מספק להצליח להגיע לפתרון ואם לא רואים פתרון באופק ייתכן והסיכוי לשינוי קטן.

ב NICK למרבה הצער הדברים אינם כשורה, לפני 5 שנים מתוך סך הלווים לרכישת רכבים משומשים בארה"ב כ 5% היו בעלי ציון FICO נמוך מ 550, בתחילת 2017 נראה כי נתון זה עומד על כ 32%. נתון זה כפי הנראה מהווה סיגנל כי אנו בשלב הקשה של סייקל תעשיית מימון רכישת רכבים ללווי סאב פריים. התעשייה סובלת משילוב של מספר גורמים אשר פוגעים ברווחיות החברות: עליית הריביות, ירידה בערכן של מכוניות משומשות בארה"ב, תחרות עזה בקרב השחקנים בענף לצד עלייה של שיעורי דיפולט של לווים.
כל זה הוביל לשחיקה ניכרת ברווחיות של NICK, בעת כתיבת שורות אלה החברה נסחרת במכפיל הון 0.6, מכפיל ההון הנמוך ביותר בו נסחרה NICK מאז 2008 וביוני השנה המנכ"ל הודיע על התפטרותו, הוא צפוי לעזוב בסוף ספטמבר, זהו אירוע מכונן, הוא עובד 29 שנים בחברה והחליף את מייסד החברה בתפקיד ב 2015 אחרי מעל עשור של הכנה לכניסה לתפקיד. במקביל בשנה וחצי האחרונות קרן גידור בשם מגנוליה קפיטל רוכשת מניות ב NICK והגיעה לכ 18% החזקה בחברה, לאחרונה מנהל הקרן מונה לחבר דירקטוריון.
העננה סביב NICK כבדה, אם מאמינים כי הם יצליחו לצלוח את השלב הקשה בסייקל ולהגיע לתשואה על ההון בשיעורים ההיסטוריים של החברה NICK זולה מאוד, אם הבעיות לא פתירות אז יהיה קשה להגיע לתשואה משביעת רצון ולבחור מבין השתיים אינה החלטה קלה כלל.

גילוי נאות: לנו ולקרן אנפה קפיטל בניהולנו יש החזקה בחלק מהמניות המוזכרות בפוסט, אין לראות בכתוב בפוסט זה המלצה לרכישת נייר ערך, נא לקרוא את הפטור מאחריות.

תגובה אחת

  1. תודה על סקירה

התגובות סגורות